ՀԱԵ-ի Ուկրաինայի թեմի նախաձեռնությամբ եւ Խմելնիցկի հայ ազգային մշակույթի «Արարատ» մարզային կենտրոնի աջակցությամբ ուխտագնացություն է տեղի ունեցել Կամենեց-Պոդոլսկի, որտեղ երկու տարի առաջ օծվել  էր Սուրբ Նիկոլայի  (Սբ. Նիկողայոսի) հայկական մայր տաճարի Սուրբ Ստեփանի (Ստեփանոսի) զանգակատուն-աշտարակի ժամատունը:
Խմելնիցկի հայ համայնքի ղեկավար Սուրեն Ավագյանը AnalitikaUA.net-ին հայտնել է, որ կազմակերպված միջոցառումներին մասնակցել են հայ համայնքի ներկայացուցիչներ Ուկրաինայի շատ մարզերից:
Արդեն հաղորդվել է, որ այս տարի Ուկրաինայում նշում են Հայ Աստվածամոր սրբապատկերի հռչակման 225-ամյակը:
1791-ի հունիսի 27-ին սրբապատկերը եւ Կամենեց Պոդոլսկում վերակառուցված Սուրբ Նիկողայոսի եկեղեցին կրկնական եղանակով հանդիսավորապես օծել են եւ արքեպիսկոպոս Յակով Տումանովիչը հրահանգել է այս օրը` հունիսի    27-ը նշել որպես տոն: Այդ ժամանակ հատուկ հավաստագիր է պատրաստվել, որտեղից էլ հայտնի է ճշգրիտ ամսաթիվը:
Հայ Աստվածամոր սրբապատկերի 225-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում հունիսի 27-ին` Կիեւում Բոգդան եւ Վարվարա Խանենկոների անվան Արվեստների ազգային թանգարանում տոնին նվիրված հատուկ ցուցադրություն է տեղի ունեցել:
Որպես կազմակերպիչներ հանդես են եկել Բոգդան եւ Վարվարա Խանենկոների անվան Արվեստների ազգային թանգարանը եւ Ուկրաինայի հայերի միությունը:

По инициативе Украинской епархии ААЦ и при поддержке Хмельницкого областного союза армянской национальной культуры «Арарат», состоялось паломничество в Каменец-Подольский, где два года назад в этот день было проведено освящение часовни в башне-колокольне Святого Стефана (Степаноса), Армянского кафедрального собора Св. Николая (Св. Никогайоса).
Как сообщил AnalitikaUA.net глава Хмельницкой армянской общины Сурен Авакян, в организованных мероприятиях приняли участие представители армянской диаспоры из многих областей Украины.
Как уже сообщалось, в этом году в Украине отмечают 225-летие провозглашения Дня иконы Армянской Богородицы.
27 июня 1791 года икону и реконструированную церковь Святого Николая в Каменец-Подольском повторно торжественно освятили, и архиепископ Яков Туманович распорядился отмечать этот день — 27 июня — как праздник. Тогда же была изготовлена специальная грамота, откуда и известна точная дата.
В рамках мероприятий, приуроченных к 225-летию провозглашения Дня иконы Армянской Богородицы, 27 июня, в Киеве, в Национальном музее искусств имени Богдана и Варвары Ханенко, состоялась специальная выставка, посвященная празднику.
Организаторами выступили Национальный музей искусств имени Богдана и Варвары Ханенко и Союз армян Украины.