Նյու Յորքի Մաունթ Սինայի հոսպիտալի գիտնականները հայտարարել են, որ կարողացել են պարզել, թե ուղեղի որ հատվածն է պատասխանատու անհիմն ագրեսիա ցուցաբերելու համար, գրում է Nature–ը։
Նրանք հայտարարել են, որ «դեդովշինայի» հակում ունեցող մարդկանց մոտ աշխատում է հաճույքի գլխավոր կենտրոնում նյարդային բջիջների որոշակի շղթա։ Փորձերից մեկի ժամանակ ապացուցվել է, որ ագրեսիվ վարքը կարելի է շտկել, եթե այդ շղթայի ակտիվության մակարդակը մանիպուլյացիայի ենթարկեն։
Գիտնականների խոսքով՝ իրենք ուսումնասիրել են կրծողներին եւ տեսել են, որ արու մկները, որոնք արդեն սերունդ են տվել, «թունավորում» են սեռական հասունության հասած ավելի երիտասարդների կյանքը, որոնք, սակայն, «պապերի» նկատմամբ որեւէ ագրեսիա չեն ցուցաբերում։
Մկների ուղեղներում տեղի ունեցող գործընթացներն ուսումնասիրելով՝ գիտնականները կարողացել են հայտնաբերել բջիջները, որոնք «միանում են» արուների մոտ ագրեսիա դրսեւորելիս։ Այն մկների մոտ, որոնք հեռու են մնացել ագրեսիայից, ուղեղի ակտիվության փոփոխություններ չեն դրսեւորվել։
Գիտնականները պարզել են, որ ագրեսիվ կրծողների մոտ ակտիվանում են կոնաձեւ մարմնի ոտքերում գտնվող նեյրոնները։ Ուղեղի այդ հատվածը պատասխանատու է սեռական վարքը կառավարող եւ հաճույքի զգացումը վերահսկող հորմոնների համար։
Գիտնականների խոսքով՝ այդ շղթայի «միացումը» կարելի է կառավարել ուղեղի արգելակող մոլեկուլի՝ գամմա– ամինակարագաթթվի միջոցով։

Американские ученые из госпиталя Маунт-Синай (Нью-Йорк, США) заявили о том, что им удалось установить, где находится зона мозга, отвечающая за склонность к различным форма немотивированной агрессии по отношению к окружающим, пишет Informing со ссылкой на Nature.
Ученые заявили, что у человека, склонного к «дедовщине», срабатывает определенная цепочка нервных клеток в главном центре удовольствия. По их словам, в ходе одного из экспериментов удалось доказать, что агрессивное поведение можно корректировать, если проводить манипуляции с уровнем активности этой цепочки.
Как рассказали ученые, они наблюдали некоторое время за грызунами и увидели, что самцы мышей, которые уже имели потомков, устраивали «травлю» для молодых мышей, достигших половой зрелости, но не проявлявших признаков агрессии по отношению к «дедам».
Проанализировав процессы, происходящие в мозгу мышей, ученые смогли обнаружить клетки, которые «включались» при проявлении агрессии одних самцов по отношению к другим. У тех мышей, которые не участвовали в травле, отмечают ученые, рисунок мозговой активности не менялся.
Исследователи установили, что у агрессивных грызунов активируются нейроны в ножке шишковидного тела. Эта часть мозга отвечает за выделение гормонов, управляющих половым поведением и контролирующих чувство удовольствия.
По словам ученых, корректировать «включение» такой цепочки можно при помощи универсальной «тормозящей» молекулы мозга – гамма-аминомасляной кислоты. Она вступает во взаимодействие с нейронами и не дает «включить» агрессию. При этом можно как повышать уровень агрессии, так и понижать его, меняя количество гамма-аминомасляной кислоты.