ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ալբերտ Գորի դուստրը ու եւս 22 մարդ կալանավորվել են խողովակաշարի շինարարության դեմ բողոքի ակցիայի ժամանակ, հայտնում է Associated Press–ը:
Միջադեպը կատարվել է հունիսի 29-ին, Բոսթոնի շրջանում գազային մագիստրալի մի հատվածի շինարարության մասում:
Կարեննա Գորը եղել է այն ցուցարարների շարքերում, որոնք փորձում էին թույլ չտալ խողովակաշարի կառուցումը: Ակտիվիստները բարձրացել ու պառկել էին խողովակների վրա մինչեւ հրշեջ ծառայությունների աշխատակիցները նրանց ուժով հանել են այնտեղից:
Խումբը գազամուղի շինարարության դեմ իր բողոքը բացատրում էր անվտանգության նկատառումներով նաեւ կլիմայական փոփոխությունների համար մտավախություններով:
Ցուցարարներին մեղադրել էին հասարակական հանգստությունը խախտելու ու ապօրինաբար շինարարության տարածք ներխուժելու համար:
Ալբերտ Գորը, որը փոխնախագահ է եղել դեմոկրատ Բիլ Քլինթոնի օրոք, հայտարարել է, որ հպարտանում է իր դստեր դիրքորոշումով: Նրա կարծիքով հասարակությունը պետք է արագացնի հանածո վառելիքի տեսակներից անցումը էներգիայի վերականգնվող աղբյուրներին:

Дочь бывшего вице-президента США Альберта Гор и еще 22 человека арестованы во время акции протеста против строительства трубопровода, передает Lenta  со ссылкой на Associated Press.
Инцидент произошел в среду, 29 июня, на строящемся участке принадлежащей компании Spectra Energy газовой магистрали West Roxbury Lateral в районе Бостона.
Каренна Гор была среди демонстрантов, пытавшихся блокировать сооружение трубопровода. Активисты забрались в траншею для укладки труб и лежали там до тех пор, пока пожарные их не вытащили.
Группа выступает против строительства газопровода, объясняя свою позицию соображениями безопасности и опасениями по поводу изменения климата.
Протестующие были обвинены в незаконном проникновении на объект и возмущении общественного спокойствия.
Альберт Гор, работавший вице-президентом при президенте-демократе Билле Клинтоне, заявил, что гордится своей дочерью. По его мнению, общество должно ускорить переход от ископаемых видов топлива к возобновляемым источникам энергии.