Apple-ի ղեկավար Թիմ Քուկը դարձել է  Nike ընկերության «առաջատար անկախ տնօրենը»: Այդ մասին հայտնում է Gazeta-ն:
Քուկը նոր պաշտոնը զբաղեցրել է ամերիկյան մարզական հագուստ եւ կոշիկ արտադրող ֆիրմայի ղեկավար կազմի շարքերում վերադասավորությունների հետ կապված:  Ընկերությունից նաեւ հայտնել են, որ Nike-ի տնօրեն եւ հիմնադիր Ֆիլ Նայթը հրաժարական է տալիս, նրա տեղը կզբաղեցնի գլխավոր տնօրեն Մարկ Փարկերը:
Ինքը` Թիմ Քուկը Nike-ի տնօրենների խորհրդի կազմի մեջ է մտնում 2005  թվականից, երբ Apple-ում զբաղեցնում էր օպերացիոն տնօրենի պաշտոնը: Այնուամենայնիվ, առայժմ հայտնի չէ, թե ինչ պարտականություններ կընկնեն Քուկի ուսերին  «անկախ տնօրենի» պաշտոնում նրա նշանակման հետ կապված:
Apple-ի գլխավոր տնօրենը նաեւ Ռոբերտ Քենեդու անվան մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպության անդամ է: Վերջերս Թիմ Քուկը աճուրդ էր կազմակերպել, որի հաղթողը կարող էր ճաշել իր հետ: Աճուրդից ստացված միջոցներն ուղարկվում են որեւէ ոչ առեւտրական կազմակերպության:

Глава Apple Тим Кук стал «ведущим независимым директором» компании Nike. Об этом сообщает Fortune со ссылкой на заявление компании, передает Gazeta
Кук занял новый пост в связи с перестановками в рядах руководящего состава американской фирмы — производителя спортивной одежды и обуви. В компании также сообщили, что председатель и сооснователь Nike Фил Найт уходит в отставку, его место займет генеральный директор Марк Паркер.
Сам Тим Кук входит в состав совета директоров Nike с 2005 года, когда он занимал позицию операционного директора в Apple. Тем не менее пока неизвестно, какие обязанности лягут на плечи Кука в связи с его назначением на должность «независимого директора».
Генеральный директор Apple также является членом организации по защите прав человека имени Роберта Кеннеди. Не так давно Тим Кук устроил аукцион, победитель которого мог пообедать с ним. Вырученные средства от аукциона отправляются в некоммерческую организацию.