Դատապաշտպան Լուսինե Սահակյանը, որը ներկայացնում է Գյումրիում սպանված Ավետիսյանների իրավահաջորդների շահերը, հուլիսի 8-ին կայացած դատական նիստում միջնորդություն է ներկայացրել դատավոր Հարություն Մովսեսյանի ինքնաբացարկի մասին:
Հիմնավորելով իր միջնորդությունը, Լուսինե Սահակյանը հայտարարել է, որ դատավորը չի կարող օբյեկտիվ հետաքննություն անցկացնել ու նրա կաշկանդվածությունն ակնհայտ է: «Դա առաջ էլ էր նկատելի: Սակայն հատկապես դրսեւորվեց անցած նիստի ժամանակ»,- ասել է փաստաբանը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ դատավորը բավարարել էր միջնորդությունը քաղաքացիական հայցի մասին, որի պատասխանող կողմի դերում ՌԴ-ն էր: «Դուք մեկ ամիս առաջ բավարարել եք միջնորդությունը՝ քաաքացիական հայցը թարգմանելու ու ՌԴ ուղարկելու համար: Այն հարցը՝ արդյոք հայցը թարգմանվել ու ուղարկվել է, մնացել է անպատասխան, սակայն հայտնի է, որ անցած նիստի ժամանակ միջնորդությունն անսպասելիորեն մերժվել է»,- նկատել է փաստաբանը: Ընդ որում նրա խոսքով դատավորի որոշումը վկայում է այն մասին, որ նա անգամ չի բարեհաճել ծանոթանալ հայցի բովանդակությանը:
Նրա խոսքով, ակնհայտ է, որ դատավորն այդ որոշումը կայացրել է ոչ ինքնուրույն: Ավելին, փաստաբանի կարծիքով, դատավարությունը հաստատել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը չի կարողանում նույնիսկ փոքր գործողություն ձեռնարկել ՌԴ դեմ:
Փաստաբանը հիշեցրել է, որ դատավարությունը ռազմակայանի տարածքում անցկացնելն արդեն իսկ անընդունելի էր, իսկ դատավորի վարքագիծը հաստատում է, որ այդ դատավարությունը կառավարվում է:
Գործընկերոջ միջնորդությանը միացել է նաեւ փաստաբան Միհրան Պողոսյանը: Նա զարմանք է արտահայտել այն հանգամանքով, որ հայցի մասին միջնորդությունը բավարարված է եղել, ու ինչ -որ ձեւով միայն մեկ ամիս հետո է մերժվել:
Միջնորդությունն աջակցել են նաեւ տուժածների իրավահաջորդների մյուս ներկայացուցիչները:
Դատախազը դեմ է արտահայտվել միջնորդությանը: Դատապաշտպանը հայտարարել է, որ ձեռնպահ կմնա:
Ամբաստանյալը միացել է դատապաշտպանի կարծիքին:
Դատավորը հայտնել է, որ միջնորդության մասին որոշումը կհրապարակի հուլիսի 12-ին: Պարզվել է, որ ամբաստանյալի դատապաշտպանը արձակուրդ է գնում, իսկ տուժածների շահերը ներկայացնող փաստաբանները զբաղված են այլ դատավարություններով: Սա սակայն, չի փոխել դատավորի որոշումը: Նրա որոշումը կհրապարակվի հուլիսի 12-ի կեսօրին:

Адвокат Лусине Саакян, представляющая интересы правопреемников убитых в Гюмри Аветисянов, на состоявшемся 8 июля заседании суда представила ходатайство о самоотводе судьи Арутюна Мовсисяна.
Обосновывая свое ходатайство, Лусине Саакян заявила, что судья не может проводить объективное расследование, и очевидна его скованность. «Это и ранее было заметно. Однако особенно проявилось на прошлом заседании», - заявила адвокат.
Напомним, что ранее судья удовлетворил ходатайство о гражданском иске, ответчиком по которому выступала РФ. «Вы удовлетворили ходатайство месяц назад для перевода и отправки в РФ гражданского иска. Вопрос о том, был ли переведен и отправлен иск, остался без ответа, однако известно, что на прошлом заседании ходатайство неожиданно отклонено», - отметила адвокат. Причем, по ее словам, решение судьи свидетельствует о том, что он не удосужился ознакомиться с содержанием иска.
По ее словам, очевидно, что решение судья принимал не сам. Более того, по мнению адвоката, судебный процесс подтвердил, что Республика Армения не может предпринять ни малейшего действия против РФ.
Адвокат напомнила, что проведение суда на территории базы само по себе неприемлемо, а поведение судьи подтверждает, что процессом управляют.
К ходатайству коллеги присоединился адвокат Мигран Погосян. Адвокат выразил удивление тем обстоятельством, что ходатайство об иске было удовлетворено, и каким-то образом лишь через месяц было отклонено.
Ходатайство поддержали и другие представители правопреемников потерпевших.
Прокурор высказался против ходатайства. Адвокат заявил, что воздержится.
Подсудимый присоединился к мнению адвоката.
Судья заявил, что решение по ходатайству обнародует 12 июля. Выяснилось, что адвокат подсудимого уходит в отпуск, а представляющие интересы потерпевших адвокаты заняты на других процессах. Это, однако, не поколебало решения судьи. Его решение будет обнародовано в полдень 12 июля.