Չինացի գիտնականները Ներքին Մոնղոլիա ինքնավար շրջանում դամբարաններից մեկում հայտնաբերել են ավելի քան 30 քառ մետր մակերեսով ու մոտ երկու հազար տարվա վաղեմության որմնանկար, հայտնում է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրները:
Հայտնում են, որ որմնանկարը, որը բաղկացած է ավելի քան 10 պատկերներից, մասամբ ծածկում է Օրդոս քաղաքային օկրուգում գտնվող դամբարանի ոչ միայն պատերը այլեւ առաստաղը: Պատկերները ցույց են տալիս տեսարաններ դամբարանում թաղված մարդկանց կյանքից:
Գիտնականների խոսքով, դամբարանը Արեւելյան Խան տոհմի ժամանակաշրջանից է: Արեւելյան Խանի տոհմը, որը կոչվում է Ուշ Խան, կառավարել է ՔՀ 25-220 թթ:

Chinese scientists found a rock painting with the area of over 30 square meters and the age of about two thousand years in one of the tombs in Inner Mongolia Autonomous Region, Xinhua agency reported on Tuesday quoting the sources.
It was reported that the painting consisting of more than 10 images not only partially covers walls, but also the ceiling of the tomb, located in the urban district of Ordos. Fragments of life of people buried in the tomb are shown in the images.
According to the scientists, the tomb dates back to the Eastern Hun Dynasty. Eastern Han Dynasty, also called the Later Hun existed in 25-220 AD.