Չինացի գիտնականները Ներքին Մոնղոլիա ինքնավար շրջանում դամբարաններից մեկում հայտնաբերել են ավելի քան 30 քառ մետր մակերեսով ու մոտ երկու հազար տարվա վաղեմության որմնանկար, հայտնում է «Սինհուա» գործակալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրները:
Հայտնում են, որ որմնանկարը, որը բաղկացած է ավելի քան 10 պատկերներից, մասամբ ծածկում է Օրդոս քաղաքային օկրուգում գտնվող դամբարանի ոչ միայն պատերը այլեւ առաստաղը: Պատկերները ցույց են տալիս տեսարաններ դամբարանում թաղված մարդկանց կյանքից:
Գիտնականների խոսքով, դամբարանը Արեւելյան Խան տոհմի ժամանակաշրջանից է: Արեւելյան Խանի տոհմը, որը կոչվում է Ուշ Խան, կառավարել է ՔՀ 25-220 թթ:

Китайские ученые обнаружили в одной из гробниц в автономном районе Внутренняя Монголия фреску площадью более 30 квадратных метров и возрастом около двух тысяч лет, передает во вторник агентство Синьхуа со ссылкой на источники.
Сообщается, что фреска, состоящая из более чем 10 изображений, также частично покрывает не только стены, но и потолок гробницы, расположенной в городском округе Ордос. На изображениях показываются фрагменты жизни захороненных в гробнице людей.
По данным ученых, гробница относится ко времени династии Восточная Хань. Династия Восточная Хань, также называемая Поздняя Хань, существовала в 25-220 годах нашей эры.