Լիբանանում գրանցված ավելի քան 250 հազար սիրիացի երեխաներ դպրոցներում սովորելու հնարավորություն չունեն, ասվում է Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Իրավապաշտպանների տվյալներով, Լիբանանը, որը ընդունել է ավելի քան մեկ միլիոն սիրիացի փախստականների, որոնցից 500 հազարը դպրոցահասակ երեխաներ են, թույլատրել է Սիրիայից եկած երեխաներին անվճար այցելել պետական դպրոցներ: Ընդ որում ըստ Լիբանանի Կրթության նախարարության վիճակագրության, անցած ուսումնական տարում պետական ու մասնավոր դպրոցներ են ընդունվել ոչ լիբանանցի 250 հազար երեխա, որոնց մեծ մասը սիրիացիներ են եղել:
Ինչպես հայտնում է զեկույցը, Լիբանանում ոչ բոլոր դպրոցներն են կատարել փախստական երեխաներին ընդունելու՝ իշխանությունների հրամանը: Բացի դրանից, փախստականների աղքատությունը սահմանափակում է երեխաներին դպրոց ուղարկելու հնարավորությունը, քանի որ նրանց ծնողնները չեն կարողանում հոգալ ուսմանն առնչվող ծախսերը: Հաճախ դպրոցի փոխարեն երեխաները աշխատելու են գնում:
Մնացած խնդիրներից են դպրոցում տարածված բռնությունը հասարակիցների ու ուսուցիչների կողմից, երեխաների անվտանգության հարցերը, երբ նրանք դպրոցից երեկոյան դասընթացներից ուշ ժամի տուն են վերադառննում, նաեւ դասընթացների անցկացումը օտար լեզուներով՝ օրինակ անգլերենով կամ ֆրանսերենով:

Более 250 тысяч сирийских детей, зарегистрированных в Ливане, не имеют возможности обучаться в школах, сообщается в докладе международной правозащитной организации Human Rights Watch, передает РИА Новости.
По данным правозащитников, Ливан, принявший более миллиона сирийских беженцев, среди которых 500 тысяч детей школьного возраста, разрешил детям из Сирии бесплатно посещать государственные школы. При этом, согласно статистике ливанского Минобразования, в прошлом учебном году в государственные и частные школы пошли менее 250 тысяч детей не ливанского происхождения, большинство из которых составляют сирийцы.
Как сообщается в докладе, не все школы в Ливане исполнили указание властей по принятию детей беженцев. Вдобавок к этому, бедность среди беженцев ограничивает возможности родителей отправить своих детей в школу, так как они не могут позволить себе расходы, связанные с обучением. Зачастую вместо школы дети идут работать.
К прочим проблемам относятся насилие в школе со стороны сверстников и учителей, вопросы безопасности многих детей, поздно возвращающихся домой из школы с вечерних уроков, а также проведение занятий на иностранных языках, таких как английский или французский.