Օտար երկրները կարող են ներգրավվել Թուրքիայում հեղաշրջման փորձին: Այս մասին Al Jazeera հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը:
Էրդողանի պնդմամբ, հնարավոր է՝ հեղաշրջման փորձը դեռ չի ավարտվել, եւ կարող են այլ պլաններ լինել: Նա հայտնել է, որ Թուրքիայում կալանավորումներն ու ձերբակալությունները շարունակվելու են, բայց ամեն բան լինելու է օրենքի սահմաններում:
Թուրքիայի նախագահի խոսքով, ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման խոսել է իր հետ հեռախոսով եւ աջակցություն հայտնել, բայց եթե Վաշինգթոնը հրաժարվի արտահանձնել շարժման գաղափարախոս Ֆեթուլլահ Գյուլենին, դա մեծ սխալ կլինի:
Միաժամանակ Էրդողանը բացառել է, որ Թուրքիան գլորվում է դեպի ավտորիտարիզմ՝ հերքելով ենթադրությունը, որ ժողովրդավարությունը երկրում սպառնալիքի տակ է. «Մենք մնում ենք ժողովրդավարական խորհրդարանական համակարգ եւ դրանից չենք նահանջի»:
Հարցին, թե ով է իրեն հայտնել հեղաշրջման փորձի մասին, Էրդողանը պատասխանել է, որ այդ մասին տեղեկացել է փեսան: Ընդ որում, սկզբում ինքը լուրջ չի ընդունել ասածը:

Иностранные государства могут быть вовлечены в попытку переворота в Турции. Об этом в интервью телеканалу Al Jazeera заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
По утверждению Эрдогана, возможно, что попытка переворота еще не закончена, и могут другие планы. Он сообщил, что аресты и задержания в Турции продолжатся, но все будет в рамках закона. Как отметил Эрдоган, президент США Барак Обама говорил с ним по телефону и выражал поддержку, однако если Вашингтон откажется экстрадировать идеолога движения Хизмет Фетуллаха Гюлена – это будет большой ошибкой.
При этом он исключил, что Турция скатывается к авторитаризму, опровергнув предположения о том, что демократия в стране под угрозой. «Мы останемся демократической парламентской системой и не отойдем от этого».
Отвечая на вопрос о том, кто сообщил ему о попытке переворота, Эрдоган сказал, что узнал от своего зятя. При этом вначале, по его словам, он не отнесся к информации серьезно.