Գերմանիայի տարածքում կատարված մի շարք հարձակումներից հետո կանցլեր Անգելա Մերկելին քննադատությունների նոր ալիք է սպասում նրա միգրացիոն քաղաքականության վերաբերյալ , գրում է Daily Mail-ը:
Ինչպես գիտեք, նախօրեին մի սիրիացի փախստական մաչետեով հարձակում է գործել Ռոյթլինգենում, ինչի հետեւանքով զոհվել է մի հղի կին ու վիրավորվել հինգ մարդ: Հարձակումից ընդամենը մի քանի օր առաջ Մյունհենում մի 18-ամյա իրանցի՝ Ալի Դավիա Սոնբոլի անունով, որը երկքաղաքացիություն ուներ , կրակ էր բացել ու 9 մարդու սպանել: Իսկ դրանից էլ առաջ մի 17-ամյա աֆղան էր Բավարիայում կացնով հարձակվել գնացքի ուղեւորների վրա:
Իրավապահ մարմինների տվյալներով , աֆղանը Գերմանիա էր ժամանել անցած ամռանը միգրանտների ալիքի հետ: DM-ը գրում է , որ այդ փաստը հաստատ քննադատություններ կբարձրացնի Մերկելի «բաց դռների» միգրացիոն քաղաքականության շուրջ: Այսպես, 2015-ին Գերմանիա է ժամանել մոտ մեկ միլիոն փախստական, որոնք փախնում էին Աֆղանստանում , Սիրիայում ու Իրաքում շարունակվող պատերազմներից:
DM-ը գրում է , որ հարձակումը կուժեղացնի մտահոգությունները Եվրոպայում այսպես կոչված «միայնակ գայլերի» հարձակումների կապակցությամբ, նաեւ՝ քաղաքական ճնշումը կանցլերի վրա:
«Շատերի գիտակցության մեջ այդ հանցագործի ներկայությունը Գերմանիայում ուղղակիորեն կապակցված է Մերկելի ու փախստականների նկատմամբ նրա լիբերալ քաղաքականության հետ»,- մեկնաբանել է աֆղանի հարձակումը Բոննի համալսարանի քաղաքագետ Ֆրակ Դեկկերը:
Նշում են, որ Մերկելի հասարակական աջակցությունը, որը նվազել էր միգրացիոն ճգնաժամի պատճառով, նորից աճել էր , երբ հունիսի 23-ի հանրաքվեի արդյունքներով բրիտանացիները որոշել են հեռանալ ԵՄ-ից: Սակայն Գերմանիայում կատարվող իրադարձությունները կարող են նորից ամեն ինչ փոխել:
«Դա ոգեւորելու է նրանց, ովքեր Մերկելի քաղաքականությունը սխալ են համարում: Մերկելին մեղադրելու են»,- համարում է Դեկկերը:
Եվ այսպես «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» ուլտրաաջ կուսակցության առաջնորդները արդեն հայտարարել են, որ Մերկելը ու նրա կողմնակիցները մեղավոր են անվտանգության ոլորտում իրավիճակի վատացման համար, քանի որ նրանց «հյուրասեր քաղաքականությունը չափից շատ երիտասարդ անկիրթ ու արմատական մուսուլմանների է բերել Գերմանիա», հայտնում է Gazeta–ն:

Канцлера Германии Ангелу Меркель ждет новая волна критики по поводу ее миграционной политики после серии атак на территории ФРГ, пишет Daily Mail.
Как известно, накануне сирийский беженец совершил нападение с мачете в немецком Ройтлингене, в результате которого была убита беременная женщины и ранены пять человек. Нападение произошло всего через несколько дней после того, как в Мюнхене 18-летний иранец Али Давиа Сонболи с двойным гражданством устроил стрельбу и убил 9 человек. А еще чуть ранее 17-летний афганец напал с топором на пассажиров поезда в Баварии.
По информации правоохранительных органов, афганец прибыл в Германию прошлым летом с волнами мигрантов. Как пишет DM, этот факт явно поднимет вопросы о миграционной политике «открытых дверей» Меркель. Так, в 2015 году в ФРГ прибыли около одного миллиона беженцев, бегущих от войн в Афганистане, Сирии и Ираке.
DM пишет, что нападения усилят беспокойство по поводу атак так называемых «одиноких волков» в Европе, а также окажут политическое давление на канцлера ФРГ.
«В сознании многих людей его приезд напрямую связан с Меркель и ее либеральной политикой в отношении беженцев», — прокомментировал нападение афганца политолог из Боннского университета Франк Деккер.
Как отмечается, общественная поддержка Меркель, упавшая из-за миграционного кризиса, вновь возросла после того, как 23 июня по итогам референдума британцы решили покинуть Евросоюз. Однако события в ФРГ могут все изменить.
«Это будет стимулировать тех, кто называл политику Меркель ошибкой. Меркель будут винить», — считает Деккер.
Так, лидеры ультраправой партии «Альтернатива для Германии» уже заявили, что Меркель и ее сторонники виноваты в ухудшении ситуации в сфере безопасности, поскольку их «гостеприимная политика принесла слишком много молодых, необразованных и радикальных мусульман в Германию», передает Gazeta.