Հնդկաստանի կառավարությունը մտադիր է խորհրդակցություններ սկսել 13 ազգային նավթային ընկերությունները մեկ միասնական պետական կորպորացիայում միավորելու հարցով, գրում է The Economic Times–ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրները։
Դրանց տեղեկություններով՝ այս պահին Հնդկաստանի նավթի նախարարությունը գնահատում է 13 պետական ընկերությունների հնարավոր միաձուլման հեռանկարը։ Այդ գաղափարը քննարկվում էր դեռ 2005–ին, բայց այդ ժամանակ հանձնաժողովը նպատակահարմար չէր համարել դրա իրականացումը։
Հաղորդվում է, որ նոր ընկերության շուկայական արժեքը կարող է ավելի բարձր լինել, քան ռուսական «Ռոսնեֆտինը»։ Միայն 6 առաջատար հնդկական ընկերությունների գումարային շուկայական արժեքը կազմում է 77 մլրդ դոլար, իսկ «Ռոսնեֆտինը»՝ 55 մլրդ դոլար։

Правительство Индии намерено начать консультации по слиянию 13 национальных нефтяных компаний в единую госкорпорацию, пишет The Economic Times со ссылкой на источники.
По их информации, в настоящее время министерство нефти Индии проводит оценку потенциального слияния 13 госкомпаний, включая крупнейшего нефтепроизводителя в стране Oil and Natural Gas Corporation (ONGC). Данная идея уже обсуждалась в 2005 году, но тогда комиссия посчитала нецелесообразной ее реализацию.
Отмечается, что рыночная стоимость новой компании в случае ее создания может оказаться выше российской «Роснефти». Так, суммарная рыночная стоимость только шести ведущих индийских нефтяных составляет $77 млрд, в то время как «Роснефти» — $55 млрд, передает Gazeta