Ռուս քաղաքական գործիչ Բորիս Նենցովի սպանության գործով դատաքննությունը տեղի կունենա երդվյալ ատենակալների մասնակցությամբ: Այս մասին հայտնել է ամբաստանյալներից մեկի՝ Շամսուդին Ցակաեւի դատապաշտպանը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Նեմցովի գործի դատաքննությունը կվարի Մոսկվայի շրջանային ռազմական դատարանի դատավոր Յուրի Ժիտնիկովը: Նշվում է, որ Ժիտնիկովի վարույթում է եղել նաեւ հանցավոր խմբավորման առաջնորդի՝ Օլեգ Գագիեւի գործը, ում նկատմամբ նա մահվան դատավճիռ է կայացրել:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ գործի փոխանցումը Ժիտնիկովին հայտնի է դարձել հուլիսի 5-ին: Այս որոշումը պայմանավորված է  ատենակալների, նաեւ մեծ թվով լրագրողների մասնակցությամբ հնչեղ գործերով դատավարությունների Ժիտնիկովի փորձառությամբ:
Հունիսի սկզբին Նեմցովի գործի ֆիգուրանտները խնդրել են իրենց դատել ռազմական դատարանում՝ ատենակալների մասնակցությամբ:

Судебный процесс по делу об убийстве политика Бориса Немцова пройдет с участием присяжных заседателей. Об этом сообщил адвокат одного из подсудимых Шамсудин Цакаев, передает ТАСС
Ранее стало известно, что дело Немцова рассмотрит судья Московского окружного военного суда (МОВС) Юрий Житников. Отмечается, что Житников занимался делом лидера преступной группировки Олега Гагиева, которому вынес пожизненный приговор.
По словам источника, о передаче дела Житникову стало известно 5 июля. Такое решение связано с тем, что Житников имеет опыт ведения процесса по громким делам с участием присяжных, а также проводимого в присутствии большого числа журналистов.