Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի տեսակետից ՆԱՏՕ–ի Վարշավայի գագաթնաժողովը հաստատեց Հյուսիսատլանտյան դաշինքի «բաց դռների» քաղաքականությունը։ Դա Վարշավայի պայմանագրի հիմնարար դրույթն է։ Այս մասին հուլիսի 27-ին՝ «ՆԱՏՕ–ի վարշավյան գագաթնաժողովը. հետեւանքներ Հայաստանի համար» թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Եժի Մարեկ Նովակովսկին։
Դեսպանը ընդունել է, որ անցած տարի Արեւմուտքում համակարգային ճգնաժամ էր .«Մյուս կողմից էլ, վերջին 20 տարիներին ՆԱՏՕ-ի դաշինքը պահպանել է իր քաղաքականն դերը ու դիրքորոշումը աշխարհում: Վարշավայում մենք հայտարարեցինք, որ պատմությունը դեռ շարունակվում է ու որ պատմությունն է համաշխարհային քաղաքականության հենասյունը: Վարշավյան գագաթնաժողովը նորից հաստատեց, որ արեւմտյան աշխարհի հիմքում որոշակի արժեհամակարգ է»,- նկատել է Նովակովսկին: ՆԱՏՕ-ի Վարշավյան գագաթնաժողովը, շարունակել է դեսպանը, հետաաքրքրություն է դրսեւորել հարավային հարեւանների նկատմամբ՝ նաեւ ցույց տալով, որ դաշինքը պատրաստ է հակազդել անկայունությանը տարածաշրջանում ՝ մանավանդ հարավում:
«Վարշավայում մենք շեշտեցինք ՆԱՏՕ-ի գործունեության կարեւորությունը: ՆԱՏՕ-ի դռները բաց են մնում բոլոր այն երկրների համար, որոնք կիսում են մեր արժեքները ու պատրաստ են մասնակցել Դաշինքի անվտանգության ապահովման աշխատանքներին: Վարշավյան գագաթնաժողովը հաստատեց, որ մենք ոչ մի պատրանք չունենք Ռուսաստանի վերաբերյալ»,- նշել է Եժի Մարեկ Նովակովսկին: Արեւելյան թեւի ուժեղացումը, նրա վստահեցումով, ամենեւին էլ Ռուսաստանի դեմ չէ ուղղված: «Բայց մենք պետք է իրատեսական լինենք՝ հիմք ընդունելով Ռուսաստանի ՝ վերջին տարիների քաղաքականությունը: Հիմա մենք հասկացել ենք, որ Ռուսաստանը դարձել է կոպիտ ու անկայուն գործընկեր»,- ասել է Լեհահստանի դեսպանը:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 8-9-ը Լեհաստանի մայրաքաղաք Վարշավայում անցել է 27-րդ հանդիպումը ՆԱՏՕ-ի պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարների մակարդակով:

С точки зрения региона Южного Кавказа Варшавский саммит НАТО подтвердил политику «открытых дверей» Североатлантического альянса: это основополагающее положение Варшавского договора. Об этом 27 июля заявил Чрезвычайный и полномочный посол Польши в Армении Ежи Марек Новаковски в ходе обсуждения на тему «Варшавский саммит НАТО: последствия для Армении».
Посол признал, что в прошлом году на Западе имел место системный кризис. «С другой стороны, за последние 20 лет блок НАТО сохранил свою политическую роль и позицию в мире. В Варшаве мы объявили, что история все еще продолжается и что история составляет хребет  мировой политики. Варшавский саммит заново утвердил, что западный мир основан на совокупности ценностей», - отметил Новаковски. Варшавский саммит НАТО, продолжил посол, проявил заинтересованность в отношении южных соседей, также показав, что блок готов противодействовать нестабильности в регионе, особенно на юге.
«В Варшаве мы подчеркнули важность деятельности НАТО. Двери НАТО остаются открытыми для всех тех стран, которые разделяют наши ценности и готовы участвовать в работах по обеспечению безопасности Альянса. Варшавский саммит подтвердил, что у нас нет никаких иллюзий в отношении России», - отметил Ежи Марек Новаковски. Усиление восточного крыла, по его заверению, абсолютно не направлено против России. «Но мы должны быть реалистичными, основываясь на политике России за последние годы. Сейчас мы поняли, что Россия стала грубым и нестабильным партнером», - сказал посол Польши.
Напомним, что 8 – 9 июля текущего года в столице Польши Варшаве прошла 27-ая встреча на высшем уровне глав государств и правительств Североатлантического альянса.