Ռուանի արվարձանում կատարված հարձակումից հետո Ֆրանսիայի կրոնական ներկայացուցիչները պահանջել են ուժեղացնել անվտանգության միջոցառումները եկեղեցիներում, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ հանդիպելուց հետո Փարիզի մզկիթի իմամ Դալիլ Բուբաքերը հայտարարել է, որ Ֆրանսիայի տարբեր կրոնների ներկայացուցիչները ուզում են, որ պաշտամունքային վայրերը դառնան «ավելի մեծ ուշադրության օբյեկտներ»:
«Ֆրանս փրես» գործակալության տվյալներով նա նաեւ հայտնել է Ֆրանսիայում իսլամի ինստիտուտների բարեփոխումը նախաձեռնելու՝ մուսուլմանների մտադրության մասին:
Հուլիսի 26-ին առավոտյան մոտ 9:45-ին երկու անհայտ անձ, զինված դանակներով,  Սենտ-էտյեն- դյու-Ռուվրեի եկեղեցում հինգ մարդու են պատանդառել առավոտյան պատարագի ժամանակ՝ հոգեւորականին, եկեղեցու երկու ծառայողների ու երկու հավատացյալների: Ոստիկանությունը կրակ է բացել ու սպանել շենքից դուրս եկած հանցագործներին: Շենքում գտել են սպանված 86-ամյա հոգեւորական Ժակ Ամելի մարմինը, որի կոկորդն էին կտրել: Եվս մեկ տուժածի գտել են ծանր վիճակում:
Դեպքի վայր ժամանած Ֆրանսիայի նախագահը կատարվածն անվանել է ահաբեկչական հանձակում՝ նրա խոսքով հարձակվողները իրենց ԻՊ գաղափարակիր են համարում: Ավելի ուշ ԻՊ-ն պատասխանատվություն է ստանձնել հարձակման համար:

Религиозные представители Франции потребовали усилить меры безопасности в местах, где располагаются храмы, на фоне нападения на церковь в пригороде Руана, передает РИА Новости
После встречи с президентом Франции Франсуа Олландом имам Соборной мечети в Париже Далиль Бубакер заявил, что французские представители разных религий хотят, чтобы места культа стали «объектами более пристального, повышенного внимания».
По данным агентства Франс Пресс, он также заявил о намерении мусульман Франции инициировать реформу институтов ислама.
Около 9.45 утра во вторник двое неизвестных, вооруженные ножами, захватили пять человек в церкви Сент-Этьен-дю-Рувре (пригород Руана) во время утренней службы: священника, двух служительниц церкви и двух верующих. На место происшествия оперативно прибыла полиция, вскоре вышедшие из здания преступники были застрелены на месте. В здании было найдено тело убитого — 86-летнего священника Жака Амеля, которому перерезали горло. Еще один пострадавший находится в крайне тяжелом состоянии.
Прибывший на место происшествия президент Франции назвал нападение терактом: по его словам, нападавшие причисляли себя к ИГ. Позднее ИГ взяла на себя ответственность за эту атаку.