Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն (ԿԸՀ) ընդդիմադիր «Քարթուլի դասի» կուսակցությանը մերժել է ՆԱՏՕ-ին երկրի անդամակցության շուրջ հանրաքվե անցկացնել: Այս մասին Sputnik-Georgia-ին հայտնել է կուսակցության ղեկավար Ջոնդի Բաղատուրիան:
Հունիսին նախաձեռնող խումբը հայտ էր ներկայացրել ԿԸՀ՝ հետեւյալ հարցի շուրջ հանրաքվե անցկացնելու համար. «Սատարո՞ւմ եք ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի անդամակցությունը»: Մեկ ամիս անց ԿԸՀ-ն հայտը մերժելու մասին որոշում է կայացրել:
Բաղատուրիայի խոսքով՝ ԿԸՀ-ն չի հիմնավորել որոշումը, ինչի կապակցությամբ այն բողոքարկվելու է դատարանում: Ըստ նրա՝ Դաշինքին Վրաստանի անդամակցությունը կայունության երաշխիք չէ՝ հաշվի առնելով իրադարձությունները, որ վերջին շրջանում տեղի են ունենում կառույցի անդամ երկրներում, մասնավորապես՝ Թուրքիայում:

Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Грузии отказала оппозиционной партии  «Картули даси» в проведении референдума относительно вступления страны в Североатлантический альянс, сообщил Sputnik-Грузия http://sputnik-georgia.ru/ лидер партии Джонди Багатурия.
Инициативная группа в июне внесла заявку в Центральную избирательную комиссию для проведения в стране референдума с вопросом: «Поддерживаете вы или нет вступление Грузии в НАТО?».  Спустя месяц на заседании ЦИК было принято решение об отказе.
По словам Багатури, решение ЦИК необоснованно, в связи с чем будет обжаловано в суде. По его словам, вступление Грузии в альянс не является гарантом стабильности, учитывая события, которые развиваются в последнее время в соседних странах, в частности в Турции.