Իտալիայի ՆԳՆ-ն ուժեղացնում է եկեղեցիների եւ լողափերի հսկողությունը Ֆրանսիայում ահաբեկչություններից հետո անվտանգության ուժեղացման շրջանակում, փոխանցում է Stampa-ն:
Պարբերականի տեղեկություններով՝ գերատեսչությունը հատուկ կարգադրություն է արել եկեղեցիների եւ զբոսաշրջային վայրերի, գլխավորապես լողափերի, նաեւ դպրոցների, մշակութային եւ կրթական կենտրոնների նկատմամբ հատուկ հսկողություն սահմանելու մասին: Բացի այդ, քաղաքների պրեֆեկտները կարգադրություն են ստացել ներկայացնելու մարդկանց կուտակման վայրերի՝ կինոթատրոնների, թատրոնների, հրապարակների եւ առեւտրի կենտրոնների մանրամասն ցանկ, ինչպես նաեւ այդ կառույցների հատակագծերը՝ հնարավոր ահաբեկիչների փախուստի երթուղին որոշելու համար, նաեւ  ուղղաթիռների վայրէջքների տարածքները եւ շտապօգնության մեքենաների համար մուտքերը:
Իտալական իշխանությունները նաեւ միջոցառումներ են անցկացնում ահաբեկչական սպառնալիքը կանխելու համար: Այդ աշխատանքի ամենակարեւոր ուղղություններից մեկը բանտերի մոնիտորինգն է, որոնց ներսում կարող են տարածվել ծայրահեղականությունն ու արմատականությունը:

МВД Италии усиливает контроль над церквями и пляжами в рамках укрепления безопасности после терактов во Франции, сообщает РИА Новости со ссылкой на газета Stampa.
По данным издания, ведомство выпустило специальное распоряжение об установлении особого контроля над церквями и туристическими местами, главным образом пляжами, но также школами, культурными и образовательными центрами. Кроме того, префекты городов получили распоряжение предоставить подробный список мест массового скопления людей - кино, театров, площадей и коммерческих центров, а также планы этих структур с целью определения маршрутов бегства возможных террористов, площадок для приземления вертолетов и подъездов для машин скорой помощи.
Итальянские власти также принимают меры по предотвращению террористической угрозы. Одним из важных направлений этой работы является мониторинг тюрем, внутри которых также распространяются экстремизм и фундаментализм.