Ոստիկանության ՊՊԾ գունդը գրավելուց հետո Երեւանում ոստիկանների եւ քաղաքացիների միջեւ տեղի ունեցած բախումների հետեւանքով տուժած քաղաքացիները պետք է  դիմումներ ներկայացնեն իրավապաշտպան ընկերություններին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ ՝ գործերին իրավական ընթացք տալու համար: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 28-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը՝ նշելով, որ  քաղաքացիների բերման ենթարկելու գրեթե բոլոր դեպքերը արձանագրվել են ԶԼՄ-երի կողմից եւ ապացույցներ ներկայացնելու խնդիր չկա:
«Եթե երեկ 80 հոգի բերման է ենթարկվել, ապա 80-նն էլ թող դիմում գրեն:  Հիմա այսպիսի մի տենդենց կա, սկսում են մարդկանց համոզել, որ դիմում չգրեն։ Բայց երեկվա Կարմիր բերետավորների պահվածքը խուլիգանություն էր, դրանց դեմ պետք  է դիմում գրվի»,-ասաց նա:
Իրավապաշտպան Արա Ղազարյանն էլ նշեց, որ, եթե քաղաքացուն հարցաքննության են կանչում, այն պետք է տեղի ունենա փաստաբանի ներկայությամբ:  «Եթե քաղաքացուն փողոցում ոստիկաններ են մոտենում բերման ենթարկելու նպատակով, անհրաժեշտ է  նախ խնդրել, որ ոստիկանը ներկայանա, պարզապես հարցնի, թե ինչ հիմքով են իրեն տանում, այնուհետեւ հարցաքննությունը պետք է տեղի ունենա փաստաբանի ներկայությամբ» :
Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանն էլ տուժած քաղաքացիներին հորդորեց  դիմումներ ներկայացնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ:  «Եթե անգամ այնտեղ արդյունավետ չեն աշխատում, թող այնտեղ կուտակվեն այդ գործերը. հանրության համար պարզ կդառնա, թե 80 մարդու դիմումից քանիսն են նորմալ ընթացք ստացել» :

Граждане Армении, пострадавшие в результате столкновений после захвата полка ППС Полиции, должны представить заявления в правозащитные организации и в офис омбудсмена. Об этом на пресс-конференции 28 июля заявил глава Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц. По его словам, почти все случаи привода граждан были зафиксированы СМИ, и с доказательствами не будет проблем. «Сейчас отмечается тенденция, когда людей убеждают не писать заявления. Вчерашнее поведение полицейских было хулиганством, против них необходимо писать заявления», - отметил Сакунц.
Другой участник пресс-конференции, правозащитник Ара Казарян отметил, что если гражданина зовут на допрос, то он должен пройти в присутствии адвоката. «Если на улице полицейские подходят к гражданину, с целью подвергнуть приводу, необходимо сначала попросить, чтобы полицейский представился, спросить, на каком основании его подвергают приводу, затем допрос должен произойти в присутствии адвоката», - подчеркнул Ара Казарян.
Третья участница пресс-конференции, этнограф Грануш Харатян призвала пострадавших граждан представить заявления в офис Защитника прав человека. «Если даже там работают неэффективно, пусть все равно собирают эти дела: обществу будет ясно, скольким из заявлений 80 человек дан нормальный ход», - добавила Харатян.