Ոստիկանության ՊՊԾ գունդը գրոհելուց հետո, իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որ հայը հայի վրա զենք չբարձրացնի եւ արյունահեղություն եւ նոր զոհեր չլինեն: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 28-ին, ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը:
Հերմինե Նաղդալյանը նշեց, որ երկրում ստեղծված իրավիճակը պետք է խաղաղ հանգուցալուծում ունենա, որի համար իշխանությւոններն անում են ամեն ինչ: «Խնդիրները, որոնց մասին այս օրերին խոսվում են, տարիների ընթացքում կուտակված խնդիրներ են եւ այժմ բարեփոխումներ են ընթանում, դրանց ուղղությամբ ՀՀԿ-ն աշխատել է, աշխատում է եւ շարունակելու է աշխատել: Սակայն, այսօր դրանք բոլորը ստվերում են մեկ եւ գլխավոր հարցով՝ իրավիճակը պետք է հանգուցալուծվի առանց արյունահեղության: Բոլորիս համար, պետականության համար շատ կարեւոր է, որպեսզի մենք կարողանանք այս ամենից ճիշտ դասեր քաղենք: Համարում եմ, որ մեր երկրում ոչ ոք իրավունք չունի զենք վերցնել եւ կրակել դիմացինի վրա: Հայաստանում որեւէ մեկը իրավունք չունի զենքով որեւէ հարցի լուծման գնալ»,-ասաց նա:
Նա նշեց, որ այս իրադարձությունները մտահոգիչ են ինչպես պետության հետագա զարգացման, ամրապնդման, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի լուծման իմաստով. «Եթե խոսվում է հողերի հանձնման մասին, պետք է նախ հասկանանք՝ ինչ ունենք իրականության մեջ, ինչ բանակցություններ կարող են սկսվել եւ ընթանալ Մինսկի խմբի համանախագահների, ՀՀ եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ: Չեմ կարծում, որ ինչ-որ մեկը կարող է ասել, որ ՀՀ իշխանությունները երբեւիցե կգնան նրան, որ ազատագրված հողերը հանձնվեն»:
Լրագրողի հարցին՝ ինչու՞ ՀՀԿ-ն հասցրեց այն վիճակին, որ «Սասնա ծռերը» զենք վերցրեց եւ գրոհեց ոստիկանության ՊՊԾ գունդը, Հերմինե Նաղդալյանը պատասխանեց, որ դա սուբյեկտիվ կարծիք է եւ ՀՀԿ-ն այդ վիճակին չի հասցրել:
Անդրադառնալով ոստիկանության ՊՊԾ գնդում գտնվող բժիկներին՝ Հերմինե Նաղդալյանը նշեց, որ անընդունելի է, երբ աշխարհի ամենամարդասիրական մասնագիտության ներկայացուցիչները անազատության մեջ են պահվում, երբ նրանք այնտեղ էին գնացել նրանց օգնություն ցույց տալու համար. «Շատ անհանգստացած ու մտահոգ ենք, հուսով եմ, որ նրանց ազատ կարձակեն եւ կկարողանան բուժօգնություն ցույց տալ նրանց, որոնք բուժօգնության կարիք ունեն»:

После захвата полка ППС Полиции, власти делают все возможное, чтобы армянин не использовал оружие против армянина, не было кровопролития и новых жертв. Об этом 28 июля заявила вице-председатель Национального Собрания Армении Эрмине Нагдалян после заседания Верховного органа правящей Республиканской партии Армении.
По ее словам, сложившаяся в стране ситуация должна быть разрешена мирным путем: для этого власти делают все возможное. «Проблемы, о которых в эти дни говорится, накоплены на протяжении многих лет, и сейчас реализуются реформы. В этом направлении РПА работала, работает и будет работать. Однако сегодня все это затмевается одним и главным вопросом – ситуация должна быть разрешена без кровопролития. Для всех нас, для государственности очень важно извлечь правильные уроки из всего этого. Я считаю, что в нашей стране ни у кого нет права взять оружие и стрелять в другого человека. В Армении ни у кого нет права решать какой-либо вопрос оружием», - отметила Эрмине Нагдалян.
Эти события, продолжила она, вызывают беспокойство как с точки зрения дальнейшего развития государства, так и решения карабахской проблемы. «Если говорится о сдаче территорий, необходимо сначала понять, что у нас есть в реальности, какие переговоры могут начаться и пройти между сопредседателями Минской группы ОБСЕ, президентами Армении и Азербайджана. Не думаю, что кто-то может сказать, что власти Армении когда-либо пойдут на сдачу освобожденных территорий»,  - подчеркнула Нагдалян.
На вопрос о том, почему РПА довела ситуацию в стране до того, что вооруженная группа взяла оружие и захватила полк ППС Полиции, Эрмине Нагдалян ответила, что это субъективное мнение.
Касаясь врачей, находящихся на территории полка ППС Полиции, вице-спикер парламента Армении заявила, что неприемлемо, когда представители самой гуманистической профессии держатся в заложниках в то время, когда они пошли туда оказать помощь. «Мы очень обеспокоены, надеюсь, что врачей освободят, и они смогут оказать медицинскую помощь тем, кто в этом нуждается»,  - добавила Нагдалян.