Վրաստանը հերքել է Հայաստանի տարածքով իրանական գազի «փորձնական արտահանման» մասին համաձայնագրի կնքման մասին լուրերը։ Այս մասին ասել է Վրաստանի էներգետիկայի փոխնախարար Մարիամ Վալիշվիլին, փոխանցում է «Նովոստի Գրուզիա»–ն։
«Մենք՝ որպես պետություն, Ադրբեջանի հետ կնքած պայմանագրից հետո սոցիալական սեգմենտին գազով ապահովելու խնդիր չունենք։ Այնպես որ պետությունն այս փուլում բանակցություններ չի վարում։ Եթե բանակցում է մասնավոր անձը, ապա նա պետք է ներկայացնի պայմանագիրը, հակառակ դեպքում այդ գազը չի կարող մտնել մեր ցանց։ Սակայն մենք նման տեղեկություն չունենք»,– ասել է Էներգետիկայի նախարարության ներկայացուցիչը։
Գերատեսչությունից հաստատել են, որ նախկինում իրոք բանակցություններ են վարվել Իրանի հետ գազի լրացուցիչ ծավալների մատակարարման մասին։ Վալիշվիլիի խոսքով՝ համաձայնության չէին եկել, քանի որ իրանական կողի առաջարկած գազի գինը ռուսական եւ ադրբեջանական գազի գնից բարձր է եղել։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Իրանի նավթի նախարար Բիջան Զանգանեն Հայաստանի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Լեւոն Յոլյանի հետ հանդիպման ավարտին ասել էր, որ Իրանը համաձայնագիր է կնքել Հայաստանի տարածքով Վրաստան «փորձնական գազ» արտահանելու մասին։

Грузия опровергает информацию о заключении соглашения, согласно которому в страну через Армению будет осуществляться «пробный экспорт» иранского газа. Об этом сообщила замминистра энергетики Грузии Мариам Валишвили, передает Новости-Грузия
«Мы как государство не имеем проблем с обеспечением социального сегмента газом после оформления договора с Азербайджаном. Так что государство на данном этапе не ведет переговоров. Если переговоры ведет частное лицо, оно должно представить договор, в противном случае этот газ не сможет попасть в нашу сеть. Но такой информации у нас нет», - заявила представитель Минэнерго.
В ведомстве подтвердили, что ранее действительно велись переговоры с Ираном о поставках дополнительных объемов гаха. По словам Валишвили, соглашение не было достигнуто, поскольку предложенная иранской стороной цена была выше цены российского и азербайджанского газа.
Ранее министр нефти Ирана Биджан Зангане по итогам встречи с министром энергетики и природных ресурсов Армении Левоном Йоляном заявил, что Иран заключил соглашение «о пробном экспорте» газа в Грузию через территорию Армении.