Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ցանկանում է, որ Դոնալդ Թրամփը դառնա ԱՄՆ-ի նոր նախագահը: Հանուն դրա, Պուտինը եւ նրա կառավարությունը աննախադեպ քայլեր են ձեռնարկել, որպեսզի ազդեն մեր ընտրությունների վրա եւ օգնեն հանրապետականների թեկնածուին: Ռուսաստանը հաջողության կհասնի արդյոք իր միջամտության մեջ, հայտնի չէ:  Սակայն պարզ է, որ Պուտինի կառավարությունը դրդապատճառներ եւ միջոցներ ունի, որպեսզի փորձի անել դա, գրում է   The Washington post-ը:
Պուտինը Թրամփի հաղթանակը ցանկանալու ռացիոնալ պատճառներ ունի. Թրամփն այնպիսի արտաքին քաղաքականության է ձգտում, որը ձեռնտու է Ռուսաստանի նախագահին:  Թրամփի ամենացնցող առաջարկներից մեկը Ղրիմը Ռուսաստանի մաս ճանաչելու հարցի քննարկումն է: Նախագահ Օբաման եւ կոնգրեսի գրեթե բոլոր անդամները  (ինչպես հանրապետականներ, այնպես էլ` դեմոկրատներ) կտրականապես հերքել են այդ միտքը: Ղրիմի բռնակցումը ճանաչել են միայն Աֆրիկան, Կուբան, Նիկարագուան, Հյուսիսային Կորեան, Սիրիան եւ Վենեսուելան: Բնականաբար, Պուտինը երջանիկ կլիներ ԱՄՆ-ին տեսնել այդ ցուցակում:
Թրամփն արդեն հստակորեն արհամարհանք է հայտնել ամբողջ աշխարհում ԱՄՆ-ի դաշնակիցների հանդեպ: Անհասկացողություն դրսեւորելով ՆԱՏՕ-ի գործունեության վերաբերյալ` Թրամփը պահանջել է, որ դաշինքի այլ անդամներ մեզ վճարեն պաշտպանության համար` մեր դաշնակիցներից շատերին, հատկապես` Եվրոպայի արեւելյան մասում ստիպելով մտահոգվել, թե արդյոք ինքը կկատարի նրանց պաշտպանության իր պարտավորությունները: Թրամփը նաեւ արհամարհանք է հայտնել մեր ասիացի գործընկերների հանդեպ` նոր հնարավորություններ ստեղծելով ռուսական փառքի տարածման համար:  Թրամփի` առեւտրի մեջ մեր համաձայնագրերը լուծարելու  խոստումները եւս ձեռնտու են Պուտինին: Ինչը կարող է ավելի լավ լինել Ռուսաստանի նախագահի տեսանկյունից, քան ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի կամ Մեքսիկայի միջեւ առեւտրական պատերազմները: Թրամփի` պարտքի վճարումները դադարեցնելու սպառնալիքները կխարխլեն մեր հեղինակությունը վարկատուի մոտ, ինչը եւս լիովին բարենպաստ է Պուտինի համար:
Ընդհանուր առմամբ Թրամփը մեկուսացման քաղաքականություն   եւ աշխարհում ԱՄՆ-ի առաջատարությունից հրաժարում է քարոզում: Նրան այնքան էլ չի անհանգստացնում ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների առաջ մղումը: ԱՄՆ-ի` միջազգային գործերին մասնակցությունից հրաժարումը լիովին տեղավորվում է Պուտինի միջազգային հետաքրքրությունների մեջ: Եթե պարոն Թրամփը նախագահ դառնա, ամերիկյան քաղաքականության փորձագետները   ԱՄՆ-ի համար անհանգիստ ժամանակաշրջան են կանխատեսում:  Եթե նախագահ Թրամփը փորձի իրականացնել իր արմատական գաղափարներն իմիգրացիայի կամ մեր հարավային սահմանին պատ կառուցելու առումով, դա լուրջ վրդովմունք կառաջացնի ինչպես Կոնգրեսում, այնպես էլ երկրում: Թրամփի առաջարկների հետեւանքով ներքին հակամարտություններից պատառ-պատառ լինող Ամերիկան Պուտինին ամբողջ աշխարհում գործողությունների ավելի մեծ ազատություն է տալիս:
Եթե Թրամփի հաղթանակը ձեռնտու կլինի Պուտինին, ապա նախագահ Քլինթոնը ոչ մի կերպ չի համապատասխանում ռուսաստանյան առաջնորդի շահերին: Քլինթոնը երբեք Ղրիմը Ռուսաստանի մաս չի ճանաչի, նա ձգտում է ամրապնդել հարաբերությունները մեր գործընկերների հետ եւ ակտիվորեն հանդես է գալիս մարդու իրավունքները հարգելու օգտին:
Պուտինը եւ իր կառավարությունը ծանոթ են Քլինթոնին այն ժամանակվանից, երբ նա զբաղեցնում էր ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի պաշտոնը: Նրանք հիշում են նրա կարծր գիծը Սիրիայում քաղաքական փոխակերպումների վերաբերյալ բանակցություններին, նրա   (թեկուզ եւ անհաջող) փորձերը` հասնելու նրան, որ Ռուսաստանն աջակցի այդ հումանիտար ողբերգության մեջ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ամենահամեստ բանաձեւերին, նրա աջակցությունը սիրիական ընդդիմության անդամների` Մոսկվայի դաշնակից Բաշար Ասադի հակառակորդների զինմանը: Նրանք հիշում են, թե նա ինչպես էր բացահայտորեն քննադատում խախտումները 2011-ին Ռուսաստանում ընտրություններին, ինչը Պուտինն ընկալեց որպես ռուսաստանցի ցուցարարներին ուղղված   «կոչ»` դուրս գալ փողոցներ եւ հանդես գալ իր դեմ:
Նրանք հիշում են Քլինթոնի վերաբերմունքը պուտինյան առաջնահերթ արտաքին քաղաքական նախագծին` Եվրասիական տնտեսական խորհրդի ստեղծմանը, որը ձեւակերպվել է որպես  «տարածաշրջանը նորից խորհրդայնացնելու ձգտում»: Զարմանալի չէ, որ Պուտինը եւ իր կառավարությունը կնախընտրեն Սպիտակ տանը տեսնել Թրամփին:
Պուտինը ոչ միայն Թրամփի հաղթանակը ցանկանալու լուրջ պատճառներ ունի, նա նաեւ միջոցներ ունի մեր ընտրությունների վրա ազդեցություն գործելու:
Կրեմլի կողմից վերահսկվող ԶԼՄ-ները բացահայտորեն ցուցադրում են իրենց դրական վերաբերմունքը Թրամփին: Պետական  Russia Today ալիքը, որը հեռարձակվում է Միացյալ Նահանգներում, բացահայտորեն նրան է տալիս առավելությունը: Թրամփի օգտին բազմաթիվ ռեպորտաժներից մեկում պետական լրատվական «Սպուտնիկ» գործակալությունը հայտնել է, որ հաստատում է Թրամփի այն հայտարարությունը, թե Օբաման է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության  «հիմնադիրը» եւ Թվիթերում տարածել է  #CrookedHillary (Ծուռ Հիլարի) հեշթեգը: Կրեմլամետ բլոգերները եռանդուն արտահայտվում էին Twitter-ում եւ Facebook-ում: Պուտինը եւս իր ներդրումն ունեցավ` Թրամփին գովելով որպես «վառ» եւ տաղանդավոր քաղաքական գործչի    (չնայած` ոչ հանճարեղ, ինչպես ինքը` Թրամփը եւս հայտարարել է), որն ավելի է հակված Ռուսաստանի հետ համագործակցության, քան մյուս թեկնածուները:
Էլ ավելի հանդգնորեն Ռուսաստանը, ամենայն հավանականությամբ, ջարդել է Ազգային դեմոկրատական կոմիտեի փոստը, ինչից հետո Թրամփը ռուսաստանցի լրտեսներին կոչ է արել նոր ջարդում իրականացնել եւ հրապարակել Քլինթոնի նամակագրությունը: Ոչ ոք չի զարմանա, եթե ռուսաստանյան կառավարությունն իր աներեւակայելի կիբերհնարավորություններն օգտագործի ամերիկյան առանցքային քաղաքական գործիչների վերաբերյալ հետախուզական տեղեկություններ հավաքելու համար: Դրանում է լրտեսների աշխատանքը: Նախկինում նրանք մի բան չէին անում` չէին հրապարակում գողացված տեղեկությունները նախագահական ընտրությունների ընթացքի վրա ազդելու համար:
Ավելի ճշգրտորեն ասած` WikiLeaks-ը (բոլորովին էլ ոչ Կրեմլը) այդ տեղեկությունը հանրային տարածքում հրապարակել է Ազգային դեմոկրատական կուսակցության համագումարի նախօրեին` հստակորեն մտադիր լինելով վնաս հասցնել դեմոկրատական կուսակցությանը եւ նրանց նախագահին: Հիշեցնենք, որ   WikiLeaks-ն օտարերկրյա գործակալ է, որն այժմ միջամտում է անմիջականորեն մեր ընտրությունների ընթացքին: Չէ որ մենք հազիվ թե իմանանք, թե արդյոք ռուսաստանցի լրտեսներն են այդ տեղեկությունները տվել WikiLeaks-ին, որովհետեւ WikiLeaks-ը չի խոստովանում եւ ամենայն հավանականությամբ, չգիտի էլ դա: Ռուսները միջնորդների օգտագործելու բավարար փորձ ունեն` ապահովելով շփման բացակայությունը տեղեկություն ստացողի եւ   բնօրինակ աղբյուրի միջեւ: WikiLeaks-ը խոստանում է ավելի շատ էլեկտրոնային նամակներ հրապարակել` սպասումը թեժացնելով «Հոկտեմբերյան անակնկալով»,  հայտնում է Inosmi-ն:

Российский президент Владимир Путин хочет, чтобы Дональд Трамп стал новым президентом США. Ради этого Путин и его правительство предприняли беспрецедентные шаги, чтобы оказать влияние на наши выборы и помочь кандидату от республиканцев. Преуспеет ли Россия в своем вмешательстве — неизвестно. Однако ясно, что у правительства Путина есть мотивы — и средства — попытаться это сделать, пишет The Washington post.
У Путина есть рациональные причины желать Трампу победы: Трамп отстаивает курс внешней политики, который на руку президенту России. Одно из самых шокирующих предложений Трампа — рассмотреть вопрос о признании Крыма частью России. Президент Обама и почти все члены Конгресса (как республиканцы, так и демократы) резко отвергли эту мысль. Аннексию Крыма признали только Афганистан, Куба, Никарагуа, Северная Корея, Сирия и Венесуэла. Разумеется, Путин был бы счастлив увидеть в этом списке США.
Трамп также отчетливо выразил пренебрежение к союзникам США по всему миру. Демонстрируя непонимание того, как функционирует НАТО, Трамп потребовал, чтобы другие члены альянса платили нам за защиту, заставив побеспокоиться многих наших союзников, особенно в восточной части Европы, будет ли он выполнять обязательства по их защите. Трамп также выразил пренебрежение к нашим азиатским партнерам, создавая новые возможности для распространения российского влияния. В торговле обещания Трампа прервать наши соглашения также играют на руку Путину. Что может быть лучше с точки зрения президента России, чем торговые войны между США и Китаем или Мексикой? Угрозы Трампа о прекращении выплат по долгу радикально подорвут наш авторитет кредитора, что также вполне благоприятно для Путина.
В целом Трамп проповедует изоляционистскую политику и отказ от лидерства США в мире. Его не слишком волнует продвижение демократии и прав человека. Отказ США от участия в мировых делах идеально укладывается в международные интересы Путина. Если господин Трамп станет президентом, эксперты по американской политике предсказывают наступление неспокойного периода в США. Если президент Трамп попытается осуществить свои радикальные идеи относительно иммиграции или воздвижения стены по нашей южной границе, это спровоцирует серьезное возмущение как в Конгрессе, так и в стране. Америка, раздираемая внутренними конфликтами из-за предложений Трампа, дает Путину больше свободы действий по всему миру.
Если победа Трампа сыграет на руку Путину, то президент Клинтон отнюдь не вписывается в интересы российского лидера. Клинтон никогда не признает Крым частью России, она стремится укрепить отношения с нашими партнерами и активно выступает за соблюдение прав человека.
Путин и его правительство знакомы с Клинтон с тех пор, когда она занимала пост госсекретаря США. Они помнят ее жесткую линию в переговорах по политическим переменам в Сирии, ее (хоть и неудавшиеся) попытки добиться того, чтобы Россия поддержала самые скромные резолюции Совбеза ООН в этой гуманитарной трагедии; ее поддержка вооружения участников сирийской оппозиции, противников Башара Асада, союзника Москвы. Они помнят, как она открыто критиковала нарушения на декабрьских выборах в России в 2011 г., что Путин воспринял как обращенный к российским протестантам «призыв» выходить на улицы и выступать против него.
Они помнят ее отношение к приоритетному путинскому внешнеполитическому проекту — созданию Евразийского экономического совета, — сформулированное как «стремление вновь советизировать регион». Неудивительно, что Путин и его правительство предпочтет увидеть в Белом доме Трампа.
У Путина не только есть серьезные причины желать победы Трампу, у него имеются еще и средства, чтобы оказать влияние на наши выборы.
Контролируемые Кремлем СМИ начали неприкрыто демонстрировать свою расположение к Трампу. Государственный канал Russia Today, вещающий в Соединенных Штатах, открыто отдает ему свое предпочтение. В одном из многочисленных репортажей в пользу Трампа государственное новостное агентство Спутник заявило, что подтверждает заявление Трампа о том, что Обама является «основателем» террористической организации Исламское государство и распространило в Твиттере хэштег # CrookedHillary (Кривая Хиллари). Прокремлевские блоггеры энергично отзывались в Twitter и Facebook. Путин также внес свою лепту, похвалив Трампа как «яркого» и талантливого политика (хотя и не гениального, как заявлял сам Трамп), который более склонен к сотрудничеству с Россией, чем другие кандидаты.
Еще более дерзко Россия, по всей вероятности, взломала почту Национального демократического комитета, после чего Трамп призвал российских шпионов осуществить новый взлом и опубликовать переписку Клинтон. Никто не удивится, если российское правительство использует свои невероятные киберспособности, чтобы собрать разведданные на ключевых американских политиков. В этом и состоит работа шпионов. Вот чего они раньше не делали, так это не публиковали украденную информацию, чтобы оказать влияние на ход президентских выборов.
Точнее говоря, WikiLeaks (а вовсе не Кремль) опубликовал эту информацию в публичном пространстве накануне съезда Национального демократического комитета, отчетливо намереваясь нанести урон демократической партии и их кандидату в президенты. Напомним, что WikiLeaks — это иностранный агент, вмешивающийся теперь непосредственно в ход наших выборов. Вряд ли мы когда-нибудь узнаем, действительно ли российские шпионы дали эту информацию WikiLeaks, так как WikiLeaks не признается, а вероятно, и не знает этого. Русские обладают достаточным опытом, чтобы использовать посредников, обеспечивая отсутствие контакта между получателем и оригинальным источником информации. WikiLeaks обещает опубликовать еще больше электронных писем, подогревая ожидания будущим «Октябрьским сюрпризом», передает Inosmi.