Ինչպե՞ս կարելի է բանակցություններ վարել ԼՂ հարցով, եթե խոսք չկա փոխզիջումների մասին: Այս մասին, այսօր՝ օգոստոսի 23-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշել է ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը:
Նրա խոսքով, անհասկանալի է Հայաստանում տարածված «էյֆորիան» այն մասին, որ հայկական կողմը չպետք է գնա զիջումների եւ որդեգրի «ոչ մի թիզ հող» սկզբունքը: «Հայաստանը լրջագույն մարտահրավերների առջեւ է հայտնվել, եւ այստեղ պետք է հաղթի միայն սթափ միտքը»,-նշել է Մանուկյանը:
Հարցին՝ որքանով է տեղին խոսել հայկական կողմի փոխզիջումների պատրաստակամության մասին, երբ Ադրբեջանը կոշտ դիրքորոշում է որդեգրել, ՀԱԿ պատգամավորն արձագանքել է. «Ադրբեջանը միշտ կոշտ դիրքորոշում է ունեցել, պարտված կողմը չի կարող այլ դիրքորոշում ունենալ, սակայն դա միայն ադրբեջանական կողմի խոսակցության ոճն է, «հաչող շունը կծան չի լինում»: Միշտ հիշեք՝ նրանք խոսում են, մենք՝ գործում»:

Как можно вести переговоры по карабахскому вопросу, если нет речи о взаимных уступках? Об этом на пресс-конференции 23 августа заявил секретарь парламентской фракции Армянского национального конгресса Арам Манукян.
Для него непонятна распространенная в Армении «эйфория» о том, что армянская сторона не должна идти на уступки. «Армения оказалась перед серьезными вызовами, и здесь должен решать только здравый ум», - отметил Арам Манукян.
На вопрос о том, насколько уместна готовность армянской стороны пойти на уступки при жесткой позиции Азербайджана, депутат подчеркнул: «У Азербайджана всегда была жесткая позиция, у потерпевшей поражение стороны не может быть иной позиции. Однако это всего лишь стиль разговора азербайджанской стороны: «лающая собака не кусается». Всегда помните: они говорят, мы действуем».