Իրաքի արտգործնախարարությունը խորհրդակցությունների համար հետ է կանչել Պորտուգալիայում իր դեսպանին, որի որդիներին կասկածում են դեռահասի ծեծելու մեջ:
Միջադեպը կատարվել է անցած շաբաթ Պորտուգալիայի Պոնտե դի Սոր քաղաքում, որտեղ ամառային դպրոց են հաճախում Իրաքի դեսպան Սաադ Մոհամեդ Ռիդի զավակները՝ 17-ամյա եկվորյակ եղբայրները: Նրանց հետ վեճի ժամանակ տուժած 15-ամյա Ռուբեն Կավակոն մի քանի օր է արհեստական կոմայի մեջ է:
«Արտգործնախարարությւոնը կանչել է Պորտոգալիայում իր դեսպանինն, որպեսզի քննարկի նրա որդիներին վերաբերող միջադեպը»,- «Ֆրանս Փրես» գործակալությանը հայտնել է Իրաքի ԱԳՆ-ի ներկայացուցիչը:
Միջադեպը Պորտուգալիայում լայն արձագանք է ստացել: Արտգործնախարար Աուգուստու Սանտուշ Սիլվան չի բացառել, որ Ռիդ եղբայրները կարող են զրկվել դիվանագիտական իմունիտետից, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

Министерство иностранных дел Ирака отозвало для консультаций посла в Португалии, сыновья которого подозреваются в избиении подростка.
Инцидент произошел на прошлой неделе в португальском городе Понте-ди-Сор, летную школу в котором посещают 17-летние братья-близнецы, дети иракского посла Саада Мохаммеда Рида. Пострадавший в драке с ними 15-летний Рубен Кавако несколько дней пребывал в искусственной коме.
«Миниистерство иностранных дел вызвало посла в Португалии, чтобы обсудить инцидент с его сыновьями», — сообщил агентству Франс Пресс представитель иракского МИД.
Инцидент вызвал в Португалии широкий общественный резонанс. Министр иностранных дел страны Аугусту Сантуш Сильва не исключил, что братья Рида могут быть лишены дипломатического иммунитета, передает РИА Новости.