Բրազիլիայում, այսօր՝ օգոստոսի 25-ին, սկսվում է երկրի նախագահ Դիլմա Ռուսեֆի պաշտոնանկության երկարատեւ գործընթացի վերջին փուլը:
Այս փուլը կտեւի մի քանի օր, որը կսկսվի Սենատի արտակարգ նստաշրջանով՝ գերագույն դատարանի ղեկավար Ռիկարդու Լեւանդովսկիի նախագահությամբ: Հաջորդ օրը, օգոստոսի 26-ին, տեղի կունենա վկաների հարցաքննությունը:
Նախապես ենթադրվում էր, որ այդ գործընթացը կտեւի ողջ օրը, սակայն չի բացառվում, որ այն շարունակվի նաեւ շաբաթ:
Հիմնական իրադարձությունները սպասվում են օգոստոսի 29-ին: Հենց այդ օրը Ռուսեֆին ինքնապաշտպանական խոսք կտրամադրվի: Telesur ալիքի փոխանցմամբ, նրան կտրամադրվի կես ժամ, սակայն Լեւանդովսկին արդեն հայտարարել է, որ անհրաժեշտության դեպքում այդ ժամանակահատվածը կարող է երկարաձգվել:
Այդ ընթացքում երկրի նախագահին մեղադրողներն ու պաշտպանները նրան հարցեր կուղղեն, իսկ հետո սենատորները երկարատեւ բանավեճ կսկսեն եւ ելույթներ կունենան, որը կարող է տեւել մինչեւ 20 ժամ:
Միայն այդ բոլոր փուլերից հետո սենատորները կանցնեն քվեարկության, սակայն ըստ Լեւանդովսկիի, այդ ընթացակարգի հստակ ժամկետը դեռ հայտնի չէ: Փորձագետները նշում են, որ դա կարող է տեղի ունենալ օգոստոսի 30-ին կամ 31-ին:

Финальный этап долгого процесса импичмента президента Дилмы Роуссефф стартует в четверг в Бразилии, передает РИА Новости.
Этот этап займет несколько дней, а начнется в четверг с открытия чрезвычайной сессии сената под председательством главы верховного суда Рикарду Левандовски.
На следующий день, в пятницу, 26 августа, состоится допрос свидетелей. Изначально предполагается, что этот процесс займет весь день, однако не исключено, что он будет продолжен и в субботу.
Основные события ожидаются в понедельник, 29 августа. Именно в этот день Роуссефф будет предоставлено слово в свою защиту. Канал Telesur сообщает, что ей будет отведено полчаса, однако Левандовски уже заявил, что в случае необходимости это время может быть продлено. Тогда же обвинители и защитники главы государства будут задавать ей вопросы, а затем сенаторы приступят к длительным дебатам и выступлениям, которые могут затянуться на 20 часов.
Только после окончания всех этих этапов сенаторы приступят к голосованию, однако, по словам Левандовски, точный срок этой процедуры пока не известен. Эксперты отмечают, что это может произойти и 30, и 31 августа.