Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի օֆշորները գտնելու փորձերն անօգուտ են: Financial Times պարբերականին տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է ՎՏԲ-ի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը:
«Պուտինին դրանում չեք բռնի: Նա ո՛չ մեքենա ունի, ո՛չ փող: Նա իրեն համեստ կյանքի է դատապարտել, քանի որ ամբողջ աշխարհը նրան գիտի: Մարդիկ, ովքեր փորձում են գտնել Պուտինի հաշիվները, կարող են դրա վրա ծախսել ամբողջ կյանքը, բայց ոչինչ չեն գտնի»,- ասել է Կոստինը:
Ըստ Gazeta-ի՝ մեկնաբանելով բանկի գործունեությունը, Կոստինն ասել է, որ ՎՏԲ-ն երբեք քաղաքականությունը բիզնեսի շահերից վեր չի դասի:
Ապրիլի 3-ին OCCRP-ն լայնածավալ հետաքննություն հրապարակեց օֆշորային գործարքներին համաշխարհային առաջնորդների, քաղաքական եւ մշակութային գործիչների, մարզիկների մասնակցության մասին: Ցանկում նաեւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի անունը կա: Հիշատակվում են նաեւ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տնտեսական զարգացման նախարար Ալեքսեյ Ուլյուկաեւը, Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն, Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը, դերասան Ջեքի Չանը, ֆուտբոլիստ Լիոնել Մեսսին եւ այլք:

Попытки найти офшоры президента России Владимира Путина бесполезны. Об этом заявил глава ВТБ Андрей Костин в интервью газете Financial Times.
«Вы не поймаете Путина на этом. У него нет ни машин, ни денег. Он обрек себя на скромную жизнь на весь остаток дней, поскольку весь мир знает его. Люди, которые пытаются найти счета Путина, могут провести в поисках всю оставшуюся жизнь, но они никогда ничего не найдут», — сказал Костин.
Комментируя деятельность своего банка, Костин отмечает, что ВТБ никогда не поставит политику выше интересов бизнеса. «Иногда мы принимаем неверные бизнес-решения, иногда мы выдаем лишние кредиты. Это бизнес. Мы идем на риск. Но если кто-то обвинит меня в чем-то незаконном, то пусть предъявит мне документы», — заявил он, передает Gazeta.
3 апреля OCCRP опубликовал масштабное расследование о причастности мировых лидеров, политиков, спортсменов и деятелей культуры к офшорным сделкам. В списке фигурировало окружение президента России Владимира Путина, упоминались имена пресс-секретаря президента России Дмитрия Пескова, министра экономического развития Алексея Улюкаева, президента Украины Петра Порошенко, а также премьер-министра Великобритании Дэвида Кэмерона, премьер-министра Исландии Сигмюндюра Гюннлейгссона, Джеки Чана, Лионеля Месси и др.