«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Շատ հնարավոր է՝ սեպտեմբերի 12-ին մեկնարկող ԱԺ քառօրյայում այդպես էլ գլխավոր դատախազի ընտրության հարցը չքննարկվի։ Եվ եթե առաջին քառօրյային չընտրեն գլխավոր դատախազ, ապա մյուս քառօրյան հոկտեմբերի 3-ին է, եթե, իհարկե, մինչ այդ արտահերթ նստաշրջան չգումարեն։
Ընդհանուր առմամբ՝ դատախազությունում իրավիճակն սպասողական է, չգիտեն, թե ում կնշանակեն գլխավոր դատախազ։ Կուտոյանի փորձն աչքի առաջ ունենալով՝ արմատական թեւը ցանկանում է, որ ապագա դատախազը ներսից լինի։ Իսկ Բաղրամյան 26-ին մոտ կանգնած աղբյուրներն ասում են, որ առայժմ հստակ թեկնածու չկա։ Շրջանառվող անունները կուլիսային խոսակցություններ են։
«Հավանաբար, Սերժ Սարգսյանն էլ դեռ չի որոշել, գոնե այդ մասին ոչ մեկին ոչինչ չի հայտնել, երեւի չի ցանկանում, որ դեպքերից շուտ փչացնեն իր թեկնածուին»,-ասաց մեր աղբյուրը։
Նշենք, որ գլխավոր դատախազին կընտրի Ազգային ժողովը՝ գաղտնի քվեարկությամբ, 6 տարի ժամկետով։ Ընդ որում՝ ՀՀ նախագահն առաջարկելու է մեկ թեկնածու։ Հիշեցնենք, որ գլխավոր դատախազի պաշտոնը թափուր է օգոստոսի 4-ից, երբ ԳԵւորգ Կոստանյանը հրաժարական տվեց։ Այժմ գլխավոր դատախազի պարտականությունները ժամանակավորապես դրված են դատախազի տարիքով ավագ տեղակալ Արմեն Հարությունյանի վրա»:

Вполне возможно, что в ходе стартующей 12 сентября «четырехдневки» парламента вопрос назначения нового генерального прокурора Армении не будет обсуждаться. Об этом пишет газета «Грапарак».
«В целом ситуация в прокуратуре «выжидающая», не знают, кто будет назначен генеральным прокурором. Приближенные к президенту источники говорят, что кандидатура генерального прокурора пока не определена. В кулуарах муссируются некоторые имена.
«Вероятно, Серж Саргсян пока не решил, по крайней мере, не высказывал свое мнение», - отметил источник.
Напомним, что генерального прокурора изберет Национальное Собрание путем тайного голосования. Генеральный прокурор назначается сроком на шесть лет. Кандидатуру генерального прокурора представляет президент. Напомним, что пост генерального прокурора вакантный с 4 августа, когда Геворк Костанян подал в отставку. Сейчас обязанности генерального прокурора возложены на старшего по возрасту заместителя генерального прокурора Армена Арутюняна», - пишет газета «Грапарак».