Ադրբեջանում պետական ունեցվածքի սեփականաշնորհման շրջանակում աճուրդի կդրվեն այնպիսի խոշոր պետական մոնոպոլիստների օբյեկտներ, ինչպիսիք են Ադրբեջանի Պետական նավթային ընկերությունը (SOCAR) ու «Ազերէներջի» բաժնետիրական միությունը ու AZAL-ը: Այսն մասին հայտնել է haqqin.az–ը՝ վկայակոչելով հավաստի աղբյուրները:
Սեփականաշնորհման աճուրդներին կկարողանա մասնակցել բոլոր ցանկացողները: Աճուրդները կկայանան սեպտեմբերի 14 ու 20-ին, առայժմ նոր ներդրումային մրցույթների վերաբերյալ նախապատրաստական աշխատանքներ են կատարվում:
Առաջին փուլում ԱՀ պետկոմիտեն աճուրդներ է հայտարարել պետական ունեցվածքի 138 օբյեկտների սեփականաշնորհման համար: Դրանցից 50-ը ՝ բաժնետիրական միությունների 30 տոկոսանոց փաթեթներն են, 62 -ը բնակելի տարածքներ, փոքր ունեցվածքներ ու օբյեկտներ, 26-ը՝ տրանսպորտային միջոցներ:

В Азербайджане на предстоящую большую приватизацию госимущества будут выставлены также объекты таких крупных государственных монополистов, как Госнефтекомпания Азербайджана (SOCAR) и акционерные общества  «Азерэнержи» и AZAL. Об этом сообщает haqqin.az со ссылкой на достоверные источники.
На аукционах по приватизации сможет принять участие любой желающий. Аукционы состоятся 14 и 20 сентября, пока же ведутся подготовительные работы по новым инвестиционным конкурсам.
На первом этапе госкомитет АР объявил аукционы по приватизации 138 объектов госимущества. 50 из них - 30%-ный пакет самих акционерных обществ в различных сферах экономики, 62 жилищных участка, малые имущества и объекты, 26 транспортных средств.