ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը Գաբոնի թեկնածուներին եւ  բոլոր քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչներին կոչ է արել քվեարկությունից առաջ եւ ընթացքում զերծ մնալ սադրանքներից եւ պահպանել խաղաղ մթնոլորտ:
Նա հուսով է, որ ընտրությունները կանցկացվեն խաղաղ մթնոլորտում, իսկ արդյունքները վստահության կարժանանան:
Թեկնածուների թվում են երկրի գործող նախագահ Ալի Բոնգոն, որը փորձում է երկրորդ՝ յոթնամյա ժամկետով ընտրվել, եւ Աֆրիկյան միության հանձնաժողովի նախկին նախագահ Ժան Փինգը:
Գլխավոր քարտուղարը բարձր է գնահատել ընտրությունների նախապատրաստման Գաբոնի կառավարության եւ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ջանքերը, նաեւ ողջունել է միջազգային եւ տարածաշրջանային դիտորդների ժամանումը երկիր: Նա ընգգծել է լրագրողների աշխատանքներին չխոչընդոտելու անհրաժեշտությունը:  Պան Գի Մունը թեկնածուներին կոչ է արել բոլոր վիճելի հարցերը, դրանց առկայության դեպքում, լուծել ընտրական գործընթացում սահմանված օրենքների շրջանակում:

Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун призвал кандидатов и представителей всех политических сил Габона воздерживаться от провокаций и поддерживать мирную атмосферу до, во время и после голосования.
Он надеется, что выборы будут проведены в атмосфере мира, а их результаты будут заслуживать доверия.
В числе кандидатов – нынешний президент страны Али Бонго, пытающийся переизбраться на второй семилетний срок, и бывший председатель Комиссии Африканского союза Жан Пинг.
Генеральный секретарь высоко оценил усилия правительства Габона и Избирательной комиссии по подготовке к выборам, а также приветствовал прибытие в страну региональных и международных наблюдателей. Он подчеркнул необходимость обеспечить беспрепятственную работу журналистов.  Пан Ги Мун призвал кандидатов решать все спорные вопросы, в случае их наличия, в рамках установленного законом избирательного процесса.