ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հրաժարվել է մեկնաբանել Երեւանում Ռուսաստանի քաղաքացի Սերգեյ Միրոնովի ձերբակալությունը՝ առաջարկելով այդ հարցով դիմել տեղական իշխանություններին: ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ՝ ձերբակալության շուրջ հարցին այսպես է պատասխանել ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի ծառայության ղեկավար Էլիզաբեթ Թրյուդոն:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ի հայցով Հայաստանում ձերբակալվել է ռուսաստանցի Սերգեյ Միրոնովը:
Նրա փաստաբան Կարեն Ներսեսյանը հայտարարել է, որ ռուսաստանցուն կասկածում են փողերի լվացման եւ ռազմական տեխնոլոգիաների ապօրինի փոխանցման մեջ: Միրոնովը ձերբակալված է, գտնվում է քննչական մեկուսարանում: Ամերիկյան դատարանը նրա արտահանձնման հարցը, ամենայն հավանականությամբ, կքննարկվի օգոստոսի 29-ին:
«Առայժմ հստակ չգիտենք, թե նրան ինչում են մեղադրում: Ձերբակալության ժամանակ հայտարարեցին, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները նրան որոնում են՝ 50 հազար դոլարի լվացման եւ ինչ-որ տեխնոլոգիաների փոխանցման համար»,- նշել է Ներսեսյանը՝ հավելելով, որ իր պաշտպանյալը ռազմական տեխնոլոգիաների հասանելիություն չի ունեցել, իսկ ԱՄՆ-ում նա միակ անգամ եղել է 2013 թվականին:

Госдепартамент США отказался комментировать задержание российского гражданина Сергея Миронова в Ереване, предложив проконсультироваться по этому вопросу у местных властей.
«По этому вопросу мы предлагаем вам обратиться к местным властям», — сказала руководитель пресс-службы госдепартамента США Элизабет Трюдо, сообщает агентство РИА Новости
Ранее сообщалось, что в Армении по запросу США задержан москвич Сергей Миронов.
Его адвокат Карен Нерсесян заявил, что россиянина подозревают в отмывании денежных средств и незаконной передаче военных технологий. Сейчас Миронов арестован и находится в следственном изоляторе. Решать вопрос о его выдаче США суд будет, вероятно, в понедельник, 29 августа.
«Пока мы точно не знаем, в чем его обвиняют. При задержании объявили, что он разыскивается властями США за отмывание $50 тысяч и передачу каких-то технологий», — сказал Нерсесян, отметив, что доступа к военным технологиям его клиент не имел, а в США он был единственный раз в 2013 году.