Վանաձորում ավագանու ընտրությունների առաջադրումներն ավարտվել են. քաղաքապետի պաշտոնի համար պայքարելու է ութ կուսակցություն։ «Հանրապետական» կուսակցության թեկնածուն Վանաձորի նոտար Մամիկոն Ասլանյանն է։ Ի տարբերություն Գյումրիի՝ Վանաձորում իշխանության մրցակիցը համարվում է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության թեկնածուն՝ Քրիստ Մարուքյանը, որը կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի եղբայրն է։  ԲՀԿ-ի թեկնածուն Վանաձորի ավագանու անդամ Այծեմնիկ Օհանյանն է։
Վանաձորում դաշինքներ չկան, դարձյալ կուսակցությունները ներկայացել են  սեփական  համամասնական ցուցակներով։  Հայ ազգային կոնգրեսի ցուցակը գլխավորում է Կոնգրեսի Վանաձորի կառույցի ղեկավար, «Ներուժ» ՍՊԸ տնօրեն Ռուբեն Ոսկանյանը:
Մասնակցելու են ՕԵԿ-ը, Քաղաքացիական պայմանագիրը, ՀՅԴ-ն, ինչպես նաեւ Վարդան Օսկանյանի գլխավորած «Համախմբում» կուսակցությունը։

Выдвижение кандидатур на выборы в Совет старейшин Ванадзора завершены. За должность мэра города поборются представители 8 партий. Кандидатом от правящей Республиканской партии Армении является нотариус Мамикон Асланян. Его конкурентом  считается кандидат от партии «Светлая Армения»  Крист Марукян, брат руководителя этой партии Эдмона Марукяна. Кандидат же от партии «Процветающая Армения» на выборах в Совет старейшин Ванадзора – Айцемник Оганян.
В Ванадзоре нет блоков, вновь все партии представлены пропорциональными списками. Список Армянского национального конгресса возглавляет руководитель ванадзорской структуры АНК, директор компании «Неруж» Рубен Восканян.
В выборах примут участие также партии «Оринац еркир», «Гражданский договор», «Единение» и  АРФ Дашнакцутюн.