1992 թ. սկսած մինչեւ հիմա անհետ կորած է համարվում 4500 մարդ՝ Հայաստանից, ԼՂՀ-ից ու Ադրբեջանից: Այս մասին օգոստոսի 30-ին՝ Անհետ կորածների միջազգային օրը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի երեւանյան պատվիրակության հաղորդակցության ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
Նրա խոսքով այս ցուցանիշների հիմքում միայն այդ մարդկանց ընտանիքների հայտերն են.
«Յուրաքանչյուր թվի հետեւում պատմություններ են, ճակատագրեր, ցավ,հիշողություն, մարդիկ անհետ կորել են, պատասխան չկա: Հարազատների համար այդ մարդիկ դեռ ողջ են»,- նկատել է Զառա Ամատունին: ԿԽՄԿ-ն, շարունակել է նա, փորձում է ամեն տարի անդրադառնալ այդ թեմային: Անհետ կորածների խնդիրը, ըստ Զառա Ամատունիի, առաջնային խնդիրներից մեկն է:
«Եվ ղարաբաղյան հակամարտությունում այս խնդիրը բացառություն չէ: ԿԽՄԿ-ն աշխատում է հակամարտության բոլոր կողմերի հետ: Մենք տվյալներ ենք հավաքում, որոնց հիմքում ընտանիքների հետ մեր շփումներն են: Երեք կողմերի համապատասխան (Հայաստան, Լեռնային Ղարաբաղ ու Ադրբեջան) հանձնաժողովները ունեն անհետ կորածների ցուցակները»,- նկատել է Զառա Ամատունին՝ հավելելով, որ ԿԽՄԿ-ն աշխատում է նաեւ սոցիալ հոգեբանական ծրագրերի շրջանակում:

Начиная с 1992 года до сегодняшних дней пропавшими без вести числятся около 4500 человек из Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана. Об этом на пресс-конференции 30 августа, в Международный день пропавших без вести, заявила руководитель программ по коммуникации ереванской делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) Зара Аматуни.
По ее словам, это показатели, основанные только на заявках семей этих людей. «За каждой цифрой – история, судьба, боль, память, люди пропали без вести, нет ответа. Для родных эти люди все еще есть», - отметила Зара Аматуни. МККК, продолжила она, пытается ежегодно затрагивать эту проблему. Проблема пропавших без вести, согласно Заре Аматуни, одна из приоритетных проблем.
«И в карабахском конфликте эта проблема не исключение. МККК работает со всеми сторонами конфликта. Мы собрали данные, основываясь на общении с семьями. Соответствующие комиссии трех сторон (Армения, Нагорный Карабах и Азербайджан) располагают списками пропавших без вести», - отметила Зара Аматуни, добавив, что МККК работает также в рамках социально-психологических программ.