Մոսկվայի եւ Անկարայի հարաբերություններում ջերմացումը վկայում է ռուսական բաղձալի բազմաբեւեռային հայեցակարգի վերելքի մասին: Այս մասին գրել է բրիտանացի լրագրող, Քարնեդի կենտրոնի փորձագետ Թոմաս դե Վաալը:
Նրա խոսքով՝ Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպմամբ երկու երկրների նախագահները ցանկանում էին հայտարարել Արեւմուտքից դժգոհության մասին: Մասնավորապես, Էրդողանը ցանկանում էր ցույց տալ արեւմտյան առաջնորդներից դժգոհությունը, որոնք նրան միանշանակ աջակցություն չցուցաբերեցին հուլիսին Թուրքիայում պետական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո եւ շարունակեցին մեղադրել բռնատիրության համար:
Երկու կողմերն էլ, ըստ փորձագետի, հարաբերություններում սառույցը կոտրելու պատճառներ ունեին. Թուրքիայի տնտեսությունը տուժում էր ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների թվի կրճատման եւ թուրքական ապրանքների էմբարգոյի պատճառով, իսկ Ռուսաստանը ցանկանում էր գազի արտահանման հարցում նվազեցնել կապվածությունն Ուկրաինայից եւ վերագործարկել «Թուրքական հոսք» նախագիծը:
Դե Վաալը, միաժամանակ, հիշեցնում է, որ Ռուսաստանն ու Թուրքիան ռուսական եւ օսմանյան կայսրությունների հետնորդն են, որոնք մշտական թշնամանքի մեջ են եղել, եւ մեկ հանդիպումը հազիվ թե կարող է ստիպել մոռանալ այդ ժառանգության մասին: Նրանք չեն կարողանում հաղթահարել դա ոչ ավելին, քան երկրներից ցանկացածը կարող է լուծել տարածաշրջանային եռանկյունու երրորդ մեծ ուժի Իրանի հետ խորապես արմատացած խնդիրները:
Իսկ Սիրիայում կողմերը, թվում է, տակտիկական գործարք են կնքել. երկրի հյուսիսում համագործակցել, այսպես կոչված, Իսլամական պետության դեմ պայքարում՝ միաժամանակ Հալեպի համար պայքարում նախկինի պես հակադիր դիրքորոշում զբաղեցնելով:
Այսպիսով, ըստ Թոմաս դե Վաալի, հաշտությունն ավելի շատ բիզնես-գործարքի է նման՝ սահմանափակ նպատակներով եւ տնտեսական հիմնավորումներով, քան նոր ռազմավարական դաշինքի:
Դե Վաալն ընդգծում է, որ Պուտինն ու Էրդողանը տեսնում են մի աշխարհ, որում դաշինքները, ինչպիսիք են ՆԱՏՕ-ն կամ ԵՄ-ն, ավելի թույլ են եւ նվազ նշանակություն ունեն: Երկու առաջնորդներն էլ իրենց ավելի հարմարավետ են զգում մի աշխարհում, որտեղ դաշինքները ժամանակավոր են եւ որտեղ գերտերություններն են օրակարգ սահմանում եւ իրենց իրավունք վերապահում ցանկացած պահի փոխել կարծիքը, մինչդեռ փոքր երկրները պետք է հարմարվեն:
Բայց, իհարկե, մեծ բազմաբեւեռությունն ավելի պակաս բազմակողմանիություն է նշանակում: Եթե եվրոպական կազմակերպությունները, ինչպիսիք են ՆԱՏՕ-ն, ԵՄ-ն եւ ԵԱՀԿ-ն, ցանկանում են պայքարել բազմաբեւեւռային միտումների դեմ, ապա, ըստ փորձագետի, պետք է ավելի գրավիչ եւ ավելի ներառական լինեն Եվրոպայի ծայրամասում գտնվող երկրների համար:

The rapprochement between Ankara and Moscow is indicative of the rise of Russia’s cherished concept of multipolarity, British journalist and Carnegie Center expert Thomas de Waal writes in his article.
In his words, by their meeting in Saint Petersburg, the two leaders wanted to manifest their displeasure with the West. In particular, “Erdoğan wished to register his disapproval of how Western leaders had not backed him as unequivocally as he had hoped after the failed coup d’état in Turkey in July and of their continued criticism of his authoritarian methods.”
According to the expert, both sides had good reason to make up their icy relations: The Turkish economy badly suffered from the fall in the number of Russian tourists and embargo on Turkish goods, whereas Russia wants to cut its dependency on Ukraine as a gas export route and revive the Turkish Stream.
“Moreover, as has been frequently remarked, Erdoğan and Putin share similar pugnacious personalities and an allergy to the perceived domination of a Western liberal consensus in world affairs. That prickliness also masks a persistent feeling of insecurity. Both Russians and Turks are inclined to think that Europe is unfair to two big countries on its flanks that, as they see it, buffer the rest of the continent from a host of troubles emanating from the East and the South,” the author writes.
In his words, Russia and Turkey are the heirs of the Russian and Ottoman empires, powers that used to be constant rivals and thus it takes more than a single friendly meeting to overcome this legacy.
“They cannot overcome it, any more than either can resolve similar deep-rooted issues with the third big power in this regional triangle, Iran. […] In Syria, the two countries appear to have done a tactical deal to cooperate against the so-called Islamic State in the north of the country, but they are still backing opposite sides in the battle over Aleppo.”
So, according to de Waal, this reconciliation looks more like a business deal with limited aims and an economic rationale than a new strategic alliance.
The author stressed that this way both Putin and Erdoğan “see a world in which alliances like NATO or transnational organizations like the EU are weaker and mean less.  The two leaders are more comfortable with a world in which alliances are transient and transactional and traditional great powers set the agenda and reserve the right to change their minds at a moment’s notice if they choose to, while smaller countries have to fall in line.”
But of course, more multipolarity means less multilateralism. If the European organizations like the EU, NATO, and the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) want to combat the multipolar trend, they need to become more attractive and more inclusive to the nations on the edge of Europe, the expert concludes.