Իրանն անհանգստացած է Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական գործողությամբ: Այդ մասին հայտնել է ԻԻՀ-ի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Բահրամ Կասեմին, հայտնում է Irna-ն:
Կասեմին ընդգծել է Սիրիայի ինքնիշխանությունը հարգելու անհրաժեշտությունը:  «Չնայած այն բանին, որ տարածաշրջանի խաղաղասեր ժողովուրդները համարում են, որ ահաբեկչության դեմ պայքարը եւ տարածաշրջանում անվտանգության հաստատման ջանքերը   կարեւոր սկզբունքներ են, դրանք չպետք է արդարացնեն երկրների ինքնիշխանության խախտումը», - ասել է նա:
Նրա խոսքով, Սիրիայի տարածքում Թուրքիայի ներկայությունը կհանգեցնի իրավիճակի հետագա բարդացման եւ անմեղ մարդկանց մահվան: «Թուրքական բանակը պետք է անմիջապես դադարեցնի ռազմական գործողությունները տարածաշրջանում», - ասել է Կասեմին:

Иран обеспокоен военной операцией Турции в Сирии. Об этом заявил официальный представитель МИД ИРИ Бахрам Касеми, передает Irna.
Касеми подчеркнул необходимость уважения суверенитета Сирии. «Несмотря на то, что миролюбивые народы региона считают, что борьба с терроризмом и усилия по установлению безопасности в регионе являются важными принципами, но они не должны оправдывать нарушение суверенитета стран», - сказал он.
По его словам, присутствие Турции на  территории Сирии приведет к дальнейшему усложнению ситуации и к гибели невинных людей. «Турецкая армия должна немедленно прекратить военные действия в регионе», - сказал Касеми.