Հունաստանի իշխանությունները հրաժարվել են թուրք երեք զինվորականների ապաստան տրամադրել: Այս մասին գրում է Սինխուա գործակալությունը՝ վկայակոչելով Հունաստանի միգրացիոն ծառայության աղբյուրին:
Հիշեցնենք, որ թուրք 8 զինվորականներ Հունաստան էին փախել Թուրքիայում հուլիսի 15-ին պետական հեղաշրջման փորձից հետո: Նրանք հունական իշխանություններին ապաստան էին խնդրել:
Թուրքական իշխանությունները պահանջել էին արտահանձնել զինվորականներին՝ նրանց «դավաճան» որակելով: Զինվորականները հերքում են մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ փախուստի են դիմել, երբ հարազատները հաղորդել են զինվորականների վրա հարձակումների մասին լուրեր ստանալուց եւ իրենց ուղղաթիռի վրա կրակոցներից հետո:
Գործակալության աղբյուրները նշել են, որ որոշումը բողոքարկելու դեպքում դիմումի վերանայումը կարող է մի քանի ամիս տեւել:

Власти Греции отказали трем турецким военным в предоставлении убежища. Об этом сообщает Синьхуа со ссылкой на источники в миграционной службе Греции.
Напомним, что 8 турецких военных бежали в Грецию на  военном вертолете после попытки госпереворота в Турции 15 июля. Они обратились к греческим властям с просьбой о предоставлении убежища. Турецкие власти потребовали их экстрадиции, объявив их «предателями». Военные отрицают обвинения, заверяя, что решились  на побег после того, как родные сообщили о нападениях на военных и в их вертолет начали стрелять.
Источники  агентства отметили, что в случае обжалования решения, процесс рассмотрения может затянуться на несколько месяцев. В свою очередь адвокаты военных сообщили, что намерены обжаловать решение, а также обратиться с просьбой о предоставлении убежища в другие страны.