Չինական Հեյհե քաղաքի (Հեյլունցզյանի նահանգ) իշխանությունները սկսել են բացառիկ ճոպանուղու չինական հատվածի շինարարությունը, որն իրար կմիացնի ռուսաստանյան Բլագովեշչենսկը եւ Հեյհեն: Սինհուա գործակալությունը հայտնել է, որ նախագծում ներդրումների ծավալը  799 մլն յուան կկազմի (119,8 մլն դոլար):
«Ամուր գետի (չինական անվանումը` Հեյլունցզյան) վրայով ճոպանուղու երկարությունը մոտ մեկ կմ կկազմի: Տվյալ հատվածն անցնելու համար մոտ երեք րոպե կպահանջվի, իսկ ամբողջ ճանապարհի համար` մոտ 20 րոպե», - հայտնել է չինական կողմից նախագծի գլխավոր տնօրեն Սին Լիսինը:
Նախագիծը թղթի վրա գոյություն ուներ արդեն մի քանի տարի, սակայն շինարարության ժամկետներն անընդհատ հետաձգվում էին: 2014 թվականի ամռանը Հեյհեի եւ Ամուրի շրջանի իշխանությունները պայմանավորվածության են հասել աշխատանքը սկսելու մասին:   Չինաստանի կողմից աշխատանքը կմեկնարկի Մեծ Հեյհե կղզու վրա,   այդ կղզում հսկիչ անցակետից  300  հեռավորության վրա:
Հաշվի առնելով տեխնիկական պահանջները եւ երկու երկրի նավահանգիստների դիրքը, գոնդոլների   12 խումբ կօգտագործվի, յուրաքանչյուրը` 40 մարդ տարողունակությամբ: Համաեղանակային ճոպանուղին կկարողանա ժամում   2 հազար ուղեւոր տեղափոխել:
Ներկայումս Բլագովեշչենսկի եւ Հեյհեի միջեւ տրանսպորտային հաղորդակցությունն իրականացվում է Ամուրով, իսկ ձմռանը` սառցե ճանապարհով կամ լողացող կամրջով:

Власти китайского города Хэйхэ (провинция Хэйлунцзян) приступили к строительству китайского участка уникальной канатной дороги, которая соединит российский Благовещенск и Хэйхэ. Как сообщило агентство Синьхуа, объем инвестиций в проект составит 799 млн юаней (119,8 млн долларов).
«Протяженность канатной дороги над рекой Амур (китайское название Хэйлунцзян) составит около километра. Для прохождения данного участка понадобится около трех минут, а всей дороги - примерно 20 минут», - заявила генеральный директор проекта с китайской стороны Син Лисинь.
Проект существует на бумаге уже несколько лет, однако сроки строительства постоянно откладывались. Летом 2014 года власти Хэйхэ и Амурской области достигли договоренности о начале работ. Со стороны Китая работы стартуют на острове Большой Хэйхэ, с точки в 300 метрах от КПП на этом острове.
С учетом технических требований и положения портов двух стран будет использовано 12 групп гондол вместимостью 40 человек каждая. Всепогодная канатная дорога сможет перевозить до 2 тыс. пассажиров в час.
В настоящее время транспортное сообщение между Благовещенском и Хэйхэ осуществляется по Амуру, а зимой по ледовой дороге или наплавному мосту.