Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնելու մասին «Հավասարություն ու քաղաքացիականություն» օրինագիծը արդեն մի քանի օրից քվեարկության կդրվի Ֆրանսիայի Սենատում: Այս մասին սեպտեմբերի 22-ին Երեւանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքի քաղաքապետ Լյուկ Կարվունասը:
Նա հիշեցրել է, որ Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատը այս հարցով քվեարկությունը այս տարվա հուլիսին է անցկացրել: «Ձեւավորվել է հատուկ հանձնաժողով, օրինագծում փոփոխություններ ու լրացումներ են արվել: Նրանք, ովքեր հիմա հակառակ տեսակետներ են ներկայացնում, ավելի շատ իրավունքի տեսակետից են խոսում, այլ ոչ թե քաղաքականության: Դրանք այն նույն պատճառներն ու մեկնաբանություններն են, որոնք ներկայացված են եղել 2002-ի հունվարին՝ քննարկումների ու քվեարկության ընթացքում»,- ասել է Կարվունասը:
Ալֆորվիլի քաղաքապետի խոսքով Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը իր մանդատի շրջանակում արդեն երկու անգամ այցելել է Հայաստան ու խոստացել, որ այս օրինագիծը կընդունվի, չնայած այն փաստին, որ հատուկ հանձնաժողովը վերանայել է այն կետերը, որոնցով արդեն քվեարկություն անցկացվել է: «Ես՝ որպես Սենատի ներկայացուցիչ, ուզում եմ վստահեցնել ձեզ, որ մենք կողմ ենք քվեարկելու օրինագծին, քանի որ մենք Հայաստանի հետ բազմամյա բարեկամական հարաբերություններ ունենք: 2001-ին մենք կողմ ենք քվեարկել Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը, ու մենք չենք կարող պատկերացնել, որ հետ կկանգնենք այդ ճանապարհից»,- ամփոփել է Լյուկ Կարվունասը
«Հավասարություն ու քաղաքացիականություն» օրինագծում արվող փոփոխությունները նախատեսում են մինչեւ մեկ տարի ազատազրկման ու 45 հազար եվրոյի չափով տուգանքի ձեւով պատիժ «մարդկության դեմ զանազան հանցագործություննննեն ու ռազմական հանցագորությունները ժխտելու կամ դրանց նշանակությունը նվազեցնելու փորձի»՝ այդ թվում Հայոց ցեղասպանության փաստը ժխտելու համար:

Через несколько дней законопроект «Равенство и гражданственность» о криминализации отрицания факта Геноцида армян уже будет представлен на голосование в Сенате Франции. Об этом на пресс-конференции 22 сентября в Ереване заявил мэр французского города Альфорвиль Люк Карвунас.
По его словам, нижняя палата парламента Франции провела голосование по этому вопросу в июле этого года. «Была сформирована специальная комиссия, внесены изменения и дополнения в этот законопроект. Те, кто сейчас представляют противоположные точки зрения, больше говорят с точки зрения права, а не политики. Это те самые причины и комментарии, которые были представлены в январе 2002 года в ходе обсуждения и голосования», - напомнил Карвунас.
В рамках своего мандата президента Франции Франсуа Олланд, продолжил мэр Альфорвиля, уже дважды посетил Армению и обещал, что этот законопроект будет принят, несмотря даже на тот факт, что специальная комиссия пересмотрела пункты, по которым уже было проведено голосование. «Я как представитель Сената хочу заверить вас, что мы проголосуем за законопроект, поскольку у нас многолетние дружественные отношения с Арменией. Поскольку в 2001 году мы проголосовали за признание Геноцида армян, и мы не можем представить себе отречение от этого пути», - подытожил Люк Карвунас.
Поправка к законопроекту «Равенство и гражданственность» предусматривает наказание в виде лишения свободы сроком на 1 год и штраф в размере €45 тыс. за «отрицание или попытки принижения значимости различного рода преступлений против человечности и военных преступлений», в том числе за отрицание факта Геноцида армян.