ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջո Բայդենն ընդունել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հարցում ԵՄ-ի հետ լուրջ տարաձայնությունների առկայությունը: Նրա խոսքով, եվրոպական առնվազն հինգ երկիր ցանկանում է  դուրս գալ պատժամիջոցների ռեժիմից, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Մենք գիտենք, որ եթե ուկրաինացիները ԵՄ-ին առիթ տան, կա առնվազն հինգ երկիր, որոնք ցանկանում են ասել, որ իրենք ուզում են դուրս գալ Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների ռեժիմից», – հայտնել է Բայդենը` ելույթ ունենալով Նյու Յորքում Միջազգային հարաբերությունների խորհրդում:
Բայդենն ասել է, որ Ուկրաինայում ճգնաժամի սկզբից ի վեր ինքը շաբաթը երկու-երեք ժամ է ծախսում ուկրաինացի առաջնորդների հետ հեռախոսազրույցների վրա` նրանց կոչ անելով շարունակել բարեփոխումները եւ միաժամանակ ճնշում է գործադրում Գերմանիայի, Ֆրանսիայի եւ Իտալիայի վրա, որպեսզի նրանք պահպանեն պատժամիջոցների ռեժիմը: «Եվրոպայում շատերը բնազդաբար մտածում են. «Լսեք… սա առանց այն էլ Ռուսաստանին էր պատկանում: Նրանք այնտեղ իրենց խամաճիկն ունեին: Ուրեմն ո՞րն է տարբերությունը: Գրողը տանի, ո՞րն է տարբերությունը:  Ինչո՞ւ եք մեզ ներքաշում այս պատժամիջոցների մեջ»», – ասել է Բայդենը:
ԱՄՆ-ի փոխնախագահը հայտնել է, որ ինքը Պորոշենկոյին կոչ է արել ամեն հնարավորն անել, որպեսզի Մինսկյան համաձայնագրերի համար մեղքը չբարդեն Ուկրաինայի վրա:

Вице-президент США Джо Байден признал наличие серьезных разногласий с ЕС по вопросу о санкциях против России. По его словам, по крайней мере пять европейских стран хотя выйти из режима санкций, передает «Голос Америки».
«Мы знаем, что если украинцы дадут повод ЕС, то есть по крайней мере пять стран, которые хотят сказать, что они хотят выйти из режима санкций против Москвы», – заявил Байден, выступая в Совете по международным отношениям в Нью-Йорке.
Байден сказал, что с начала кризиса в Украине он тратит два-три часа в неделю на телефонные разговоры с украинскими лидерами, призывая их продолжать реформы, и в то же время оказывает давление на Германию, Францию и Италию, с тем чтобы они сохранили режим санкций. «В Европе многие инстинктивно думают: "Слушайте … это же и так принадлежало России. У них там была своя марионетка. Так в чем разница? В чем, черт побери, разница? Зачем вы нас втягиваете в эти санкции», – сказал Байден.
Вице-президент США сообщил, что он призвал Порошенко сделать все возможное, чтобы вину за провал Минских соглашений не возложили на Украину.