Սաուդյան Արաբիան եւ Իրանը որեւէ համաձայնության չեն եկել Վիեննայում նավթի շուկայի շուրջ երկօրյա բանակցությունների ընթացքում, որը նրանք որոշել էին անցկացնել Ալժիրում ՕՊԵԿ երկրների հանդիպման նախաշեմին: Այս մասին հայտնում է «Բլումբերգ» գործակալությունը՝ վկայակոչելով իրավիճակին ծանոթ երկու աղբյուրներին:
Գործակալության տեղեկություններով՝ Սաուդյան Արաբիայի եւ Իրանի  ՕՊԵԿ պատվիրակություններ ուրբաթ օրն արդեն ավարտել են բանակցությունները:
Աղբյուրների տեղեկություններով՝ Էր Ռիյադը Թեհրանին հայտնել է, որ պատրաստ է կրճատել նավթի արդյունահանման մակարդակը: Սակայն այդ դեպքում Իրանը պետք է իր արդյունահանման ծավալը սառեցնի ընթացիկ մակարդակի վրա՝ օրական 3,6 մլն բարել: Նշվում է, որ Վիեննայում հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ այլ առաջարկներ, սակայն այդպես էլ համաձայնության չեն եկել
Հաջորդ շաբաթ Ալժիրում տեղի կունենա միջազգային էներգետիկ ֆորում, որի շրջանակներում ՕՊԵԿ-ը պլանավորում է ոչ պաշտոնական հանդիպում անցկացնել: Ինչպես ակնկալվում է, հանդիպմանը ՕՊԵԿ երկրների եւ նավթ արդյունահանող մյուս երկրների միջեւ կվերականգնվեն բանակցությունները նավթի արդյունահանման մակարդակի սառեցման շուրջ:
Գարնանը Դոհայում նույն հարցի շուրջ բանակցություններն անարդյունք էին ավարտվել, նաեւ ՕՊԵԿ ներսում առկա տարաձայնությունների եւ առաջին հերթին այս երկու երկրների դիրքորոշումների պատճառով:
Երբ Իրանը հրաժարվել էր մասնակցել հանդիպմանը, դա բացատրել էր հումքի արտադրության մինչպատժամիջոցային մակարդակին հասնելու եւ միայն դրանից հետո սառեցման հարցը քննարկելու ցանկությամբ: Միեւնույն ժամանակ, Սաուդյան Արաբիան ամենավերջին պահին հայտարարել էր, որ Իրանը պետք է մասնակցի հանդիպմանը, եւ համաձայնությունը պետք է ներառի նաեւ Իրանի պարտավորությունները:

Саудовская Аравия и Иран не достигли каких-либо соглашений в ходе двухдневных переговоров в Вене по рынку нефти, которые страны решили провести в преддверии встречи ОПЕК в Алжире, сообщает агентство Блумберг со ссылкой на два источника, знакомые с ситуацией.
По данным агентства, ранее в пятницу делегаты ОПЕК из Саудовской Аравии и Ирана уже завершили эти переговоры.
По информации источников, Эр-Рияд сообщил Тегерану, что готов сократить уровень добычи нефти. Однако Иран в этом случае должен заморозить свой объем добычи на текущем уровне — 3,6 миллиона баррелей в день. Отмечается, что в ходе встречи в Вене обсуждались и другие предложения, однако соглашение так и не было достигнуто.
На следующей неделе в Алжире пройдет международный энергетический форум, в рамках которого ОПЕК планирует провести неофициальную встречу. Как ожидается, на встрече будут возобновлены переговоры о заморозке уровня добычи нефти между странами ОПЕК и другими нефтедобывающими государствами.
Весной в Дохе такие переговоры не увенчались успехом, в том числе из-за разногласий внутри ОПЕК, и в первую очередь исходя из позиций этих двух стран.
Тогда Иран отказался принять участие во встрече, объясняя это желанием выйти на досанкционный уровень производства сырья, и только потом обсуждать вопрос заморозки. В то же время Саудовская Аравия в самый последний момент заявила, что Иран должен присутствовать на встрече, и соглашение должно включать в себя и иранские обязательства, передает РИА Новости