Ամմանում սպանվել է հորդանանցի գրող ու հրապարակախոս Նախեդ Հաթթարը, որին մինչ այդ կալանավորել էին այն բանի համար, որ նա իր Facebook էջում ծաղրանկար էր հրապարակել, որը որոշ օգտատերեր իսլամի նատմամբ, վիրավորական էին համարել հայտնում է The Independent-ը:
Անհայտ մեկը երեք անգամ կրակել է Հաթթարի գլխին: Հայտնում են, որ հանցագործին կալանավորել են:
Գրողին սպանել են դատարանի շենքի մոտ, որտեղ պետք է այդ գործով լսումներ անցնեին՝ գրողին մեղադրում էին կրոնի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքի համար: Իշխանությունների տեսակետից Հաթթարը հանցագործություն է կատարել՝ Facebook-ում ծաղրանկար հրապարակելով: Դրանում պատկերված է ԻՊ զինյալը որը նստել է երկու կանանց կողքին ու աստծուն խնդրում է իրենց խմիչք մատուցել:
«Ռոյթերը» նշում է, որ Հաթթարը Հորդանանում հայտնի քրիստոնյա ակտիվիստ էր: Բացի դրանից նա Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի կողմնակիցն էր:

В Аммане убит иорданский писатель и публицист Нахед Хаттар, ранее арестованный за то, что поделился на своей странице в Facebook карикатурой, которую некоторые пользователи сочли оскорбительной по отношению к исламу, сообщает РИА Новости  со ссылкой на The Independent.
Неизвестный выстрелил Хаттару в голову три раза. Сообщается, что его преступника арестовали.
Писатель был застрелен у здания суда, в котором должно было пройти слушание по его делу: писателя обвиняли в неуважении к религии. С точки зрения властей, Хаттар совершил преступление, поделившись карикатурой в Facebook. На ней изображен боевик террористической группировки «Исламское государство», сидящий рядом с двумя женщинами и просящий бога принести им выпить.
Как отмечает Рейтер, Хаттар был известным в Иордании активистом-христианином. Кроме того, он был сторонником сирийского президента Башара Асада.