ԱՄՆ նախագահի՝ դեմոկրատական կուսակցությունից առաջադրված թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը առաջին բանավեճերի նախօրեին ժողովրդականությամբ 2 տոկոսով առաջ է անցել իր հանրապետական մրցակից Դոնալդ Թրամփից, այս մասին են վկայում ABC հեռուստաընկերության ու Washington Post թերթի համատեղ հարցման արդյունքները:
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել, որ հարցման մասնակիցների 46 տոկոսը կքվեարկեր Քլինթոնի, իսկ 44 տոկոսը՝ Թրամփի օգտին:
Մասնակիցներին առաջարկել են նաեւ պատասխանել հետեւյալ հարցին. «Անկախ նրանից, թե ինչպես եք մտադիր քվեարկել, ձեր կարծիքով ո՞վ կհաղթի բանավեճերում»: 47 տոկոսի կարծիքով կհաղթի Քլինթոնը, 33 տոկոսի կարծիքով՝ Թրամփը: Ընդ որում 16 տոկոսը այս մասին ձեւավորված կարծիք չունի, 2 տոկոսը կարծում է, որ ոչ ոք չի հաղթի, 2 տոկոսն էլ՝ որ «ոչ ոքի» կլինի:
Սեպտեմբերի 19-22-ը անցկացված հարցմանը մասնակցել է 843 գրանցված ընտրող: Միջին սխալմունքը մոտ 4 տոկոս է կազմում:
Սեպտեմբերի 16-22-ը «Ռոյթեր» գործակալության ու Ipsos ընկերության անցկացրած հարցումը ցույց էր տվել, որ պոտենցիալ ընտրողների 41 տոկոսը կաջակցեր Քլինթոնին, իսկ 37 տոկոսը Թրամփին:
Երկու թեկնածուների միջեւ առաջին հեռուստատեսային բանավեճը սեպտեմբերի 26-ին է ծրագրված, իսկ ԱՄՆ նախագահի ընտրությունները՝ նոյեմբերի 8-ին:

Кандидат от Демократической партии США в президенты США Хиллари Клинтон перед первыми президентскими дебатами опережает по популярности своего конкурента-республиканца Дональда Трампа на 2%, свидетельствуют результаты опроса, проведенного совместно телекомпанией ABC и газетой Washington Post, передает РИА Новости.
Результаты исследования показали, что 46% опрошенных проголосовали бы за Клинтон и 44% — за Трампа.
Респондентам также предложили ответить на вопрос: «Вне зависимости от того, как вы намерены проголосовать, как Вы считаете, кто победит в дебатах?». Согласно результатам исследования, 47% опрошенных высказали мнение, что в дебатах победит Клинтон, 33% — Трамп. При этом 16% респондентов не имеют сложившегося мнения на этот счет, 2% полагают, что не победит никто, 2% — что будет ничья.
Всего в опросе, который проходил с 19 по 22 сентября, приняли участие 843 зарегистрированных избирателя. Средняя погрешность в исследовании составляет около 4%.
Опрос общественного мнения агентства Рейтер и компании Ipsos, который проводился в период с 16 по 22 сентября, показал, что 41% потенциальных избирателей поддержал бы Клинтон, в то время как 37% процентов поддержали бы Трампа.
Первые телевизионные дебаты двух кандидатов пройдут 26 сентября, выборы в президенты США назначены на 8 ноября.