Այսօր՝ սեպտեմբերի 26-ին, Կոլումբիայի նախագահ Խուան Մանուել Սանտոսի ու Հեղափոխական զինված ուժերի խռովարարների միջեւ կստորագրվի պատմական փաստաթուղթ, որով վերջ կտրվի երկրում կես դար տեւած քաղաքացիական պատերազմին: Հանդիսավոր արարողությունը Կարտախենում է անցնելու: Սանտոսը հայտնել է, որ կողմերը փաստաթղթի տակ կստորագրեն հատուկ գրիչներով, որոնք փամփուշտներից են սարքված, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Դա խորհրդանշում է որ փամփուշտը վերածվելու է կրթության ու ապագայի»,- ասվում է Սանտոսի հայտարարության մեջ, որը տարածել էր նրա մամուլի ծառայությունը: Կոլումբիայի ղեկավարը մտադիր է այդ գրիչները որպես հուշանվեր նվիրել բոլոր 15 նախագահներին, որոնք ներկա են լինելու այդ պատմական արարողությունը: Ներկա են լինելու նաեւ 27 արտգործնախարարները ու միջազգային կազմակերպությունների՝ այդ թվում ՄԱԿ-ի 10 ղեկավարները:
Ամփոփիչ համաձայնագիրը ներառելու է մի քանի կետ: Այն ենթադրում է ոչ միայն խռովարարների զինաթափում, այլեւ նրանց անվտանգության երաշխիքներ, նաեւ ուժեղացված պայքար հանցավոր ռազմականացված խմբավորումների դեմ, որոնք պատասխանատու են սպանությունների համար: Կառավարությունը խոստանում է նաեւ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ անցկացնել, որոնք անհրաժեշտ են նախկին խռովարարներին խաղաղ կյանքի ինտեգրելու համար:
Ըստ համաձայնագրի՝ զինաթափման համար 180 օր է հատկացվելու, իսկ հանձնված զենքը գտնվելու է ՄԱԿ-ի հաշվառության տակ: Կողմերը պարտավորվում են հետեւել հրադադարի ռեժիմին ու չկրկնել բռնի գործողությունները մյուս կողմի նկատմամբ:

Подписание исторического документа, кладущего конец полувековой гражданской войне в Колумбии, состоится в понедельник между президентом страны Хуаном Мануэлем Сантосом и повстанцами из Революционных вооруженных сил Колумбии (РВСК), церемония пройдет в Картахене. Как сообщил сам Сантос, стороны поставят свои подписи под документом специальными шариковыми ручками, сделанными из патронов, передает РИА Новости.
«Это символизирует трансформацию пуль в образование, в будущее», — говорится в заявлении Сантоса, распространенном его пресс-службой. Глава Колумбии намерен подарить эти ручки на память всем 15 президентам, которые будут присутствовать на исторической церемонии. На подписании также ожидаются 27 министров иностранных дел и 10 глав международных организаций, в том числе ООН.
Итоговое соглашение включает несколько пунктов. Оно предполагает не только разоружение повстанцев, но и гарантии безопасности членам РВСК, а также усиление борьбы с преступными военизированными группировками, ответственными за убийства. Правительство обещает также провести институционные реформы, необходимые для интеграции бывших повстанцев в мирную жизнь.
Достигнутые соглашения предполагают разоружение повстанцев и их временную концентрацию в нескольких зонах страны, где будут созданы восемь специальных лагерей для постепенной реинтеграции экс-бойцов РВСК в мирную жизнь. На разоружение им отводится 180 дней, а сданное оружие будет находиться на учете ООН. Стороны берут на себя обязательства соблюдать режим прекращения огня и не повторять насильственные действия в отношении другой стороны.