Պետական եկամուտների կոմիտեն բացահայտել է անօրինական ներմուծման ուշագրավ դեպք: Գյումրի քաղաքի բնակիչ, ֆիզիկական անձ, Կ.Ս.-ի անունով 2016 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստան են ներմուծվել ավելի քան 17 մլն դրամ ընդհանուր արժեքով շուրջ 40 տոննա տարատեսակ ապրանքներ՝ դդում, կիվի, եգիպտացորեն, կարտոֆիլ, բանան, ցորեն, կիտրոն, թուրինջ եւ արեւածաղիկ:
Ստանալով համապատասխան տեղեկատվությունը՝ ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ օպերատիվ հետախուզության վարչության 22-րդ բաժնի կողմից ձեռնարկվել են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ Կ.Ս.-ի ինքնությունը պարզելու եւ ՀՀ տարածք ներկրված ապրանքների բեռնաթափման եւ տեղակայման վայրերը ճշտելու նպատակով: Ձեռնարկված քայլերի արդյունքում Կ.Ս.-ն հայտնաբերվել է: Պարզվել է, որ Գյումրի քաղաքի «Յոթ Վերք» եկեղեցու շրջակայքում մուրացկանությամբ զբաղվող Կ.Ս.-ն 2016թ. մարտին կորցրել է անձնագիրը, որը հետագայում  հեռուստաընկերություններից մեկի միջոցով գտնվել եւ վերադարձվել է իրեն:
Քաղաքացու կողմից նշված խմբաքանակով ապրանքների ներկրման անհնարինությունը տեսանելի էր թե սոցիալական ծանր պայմաններում ապրելու, թե ՀՀ տարածքը լքած չլինելու անհերքելի փաստերով: Դեպքին վերաբերող բոլոր փաստագրական տվյալներն ուղարկվել են ՊԵԿ իրավախախտումների հայտնաբերման ու վարչական վարույթների իրականացման  վարչություն՝ համապատասխան գործողություններ իրականացնելու եւ ապրանքների իրական ներկրողներին հայտնաբերելու նպատակով: ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 188 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով: Կատարվում է նախաքննություն:

Комитет госдоходов Армении зафиксировал курьезный случай попытки незаконного ввоза товаров в страну. Житель города Гюмри, физическое лицо К.С., в период с мая по июнь 2016 года импортировал из России в Армению около  40 тонн  различных товаров (картофель, кукуруза, бананы, лимоны, семечки, киви и другие) на общую сумму более 17 млн. драмов.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе КГД, после получения соответствующих сведений, сотрудниками ведомства были предприняты оперативно-розыскные мероприятия с целью определения личности К.С. и уточнения места разгрузки и размещения ввезенных товаров.
В результате предпринятых мер К.С. был обнаружен. Выяснилось, что К.С., занимающийся попрошайничеством в районе церкви «7 верк» города Гюмри, в марте потерял свой паспорт, который в дальнейшем при помощи одного из телеканалов был найден и возвращен хозяину. Невозможность ввоза гражданином товара в таком объеме была очевидна, как с учетом его тяжелого социального положения, так и того  обстоятельства, что он не покидал пределы республики. Все фактические сведения по данному делу были направлены в Управление по выявлению правонарушений и административному производству для осуществления соответствующих действий и установления личности реальных импортеров.
В следственном управлении КГД возбуждено уголовное дело по 1 пункту 3 части 188 статьи УК Армении. Ведется следствие.