Կառավարությունն առաջարկում է երեք նախարարություններ  անվանափոխել եւ եւս մեկը լուծարել: Այս մասին սեպտեմբերի 26-ին ԱԺ-ում հայտարարել է արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արփինե Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կառուցվածքի մասին» օրենքում փոփոխությունների օրինագիծը:
Նախատեսվում է Էկոնոմիկայի նախարարությունը  անվանափոխել Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարություն, Տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունը՝ Տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարություն, Էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությունը՝ Էներգետիկ ենթակառուցվածքների եւ բնական պաշարների նախարարություն: Առաջարկվում է Քաղաքաշինության նախարարությունը վերացնել:
Հիշեցնենք, որ այս առաջարկները նոր վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ներկայացրել է կառավարության վերջին նիստերից մեկում: Կառավարության նոր կառուցվածքը պետք է մեծացնի կառավարման արդյունավետությունը, հավելել է նա:
Նիստի ժամանակ Կարապետյանը նաեւ առաջարկել է Քաղաքաշինության նախարարությունը վերակազմավորել Ճարտարապետության եւ հուշարձանների պահպանության կոմիտեի: Էկոնոմիկայի նախարարության վերանվանման հետ միասին առաջարկվում է նրա ենթակայությունից հանել տեղեկատվական տեխնոլոգիաները (Տրանսպորտի նախարարության մեջ ընդգրկել) եւ տուրիզմը (առանձին կոմիտե ստեղծել): Էներգետիկայի նախարարության վերանվանումը պայմանավորված է նրա ենթակայության տակ շինարարական համակարգերը մտցնելու առաջարկով:

Правительство Армении предлагает переименовать три министерства и упразднить ещё одно. Об этом заявила в парламенте 26 сентября и. о. министра юстиции Арпине Ованнисян, представляя проект изменений в законе «О структуре Правительства Республики Армения».
Министерство экономики планируется переименовать в Министерство экономического развития и инвестиций, Министерство транспорта и связи – в Министерство транспорта, связи и информационных технологий, Министерство энергетики и природных ресурсов – в Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов. Министерство градостроительства предлагается упразднить.
Напомним, что предложения об этом озвучил на недавнем заседании Правительства новый премьер-министр Карен Карапетян. Новая структура кабинета министров должна повысить эффективность управления, добавил он.
На заседании Карапетян также высказал предложение преобразовать  Министерство градостроительства в Комитет по архитектуре и сохранению памятников культуры. Вместе с переименованием Минэкономики из его ведения предлагается вывести информационные технологии (в Минтранс) и туризм (в отдельный комитет). Переименование Минэнерго связано с предложением перевести в его ведение оросительные системы.