Եվրամիությունը մտադիր է Թուրքիայի տարածքում գտնվողն սիրիացի փախստականներին ամսական 30 եվրո վճարել, հաղորդում է Die Welt-ը:
Նշվում է, որ այդ գումարները բանկային քարտերին կփոխանցվեն հոկտեմբերից: Ծրագրի իրականացմամբ կզբաղվի ՄԱԿ-ի Կարմիր Մահիկի եւ պարենային ծրագրի թուրքական մասնաճյուղը՝ Թուրքիայի իշխանությունների աջակցությամբ:
Մարդասիրական օգնության եւ ճգնաժամային կառավարման հարցերով եվրահանձնակատար Խրիստոս Ստիլիանիդիսի կարծիքով, այդ վճարները կօգնեն փախստականներին վերադարձնել «նորմալ կյանքի» զգացողությունը:

Евросоюз намерен выплачивать сирийским беженцам, находящимся на территории Турции, €30 в месяц, пишет Gazeta со ссылкой на Die Welt.
Сообщается, что деньги будут перечисляться на банковские карты с октября. Реализацией программы займется турецкий филиал Красного Полумесяца и Всемирная продовольственная программа ООН при поддержке турецких властей.
По мнению еврокомиссара по гуманитарной помощи и кризисному управлению Христоса Стилианидиса, данные выплаты помогут вернуть беженцам ощущение «нормальной жизни».