Սանկտ Պետերբուրգում դատարանը գրավի դիմաց բաց է թողել ադրբեջանցուն, որը գազանաբար հաշվեհարդար էր տեսել երիտասարդ կնոջ նկատմամբ:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ  34-ամյա Սամիր Հաբիբովը մահացու ծեծել է  23-ամյա Գյուլնար Վելիեւային: Ամուսիններն ընդամենը մեկ շաբաթ էր, ինչ ամուսնացած էին:
Ռուսաստանյան ԶԼՄ-ների հաղորդման համաձայն, կնոջ նկատմամբ հաշվեհարդար տեսնելով` Հաբիբովը նրա մարմինը նետել է անտառում: Հետագայում նա ամեն  ինչ խոստովանել է եւ նույնիսկ ցույց է տվել, թե որտեղ է թաղել մարմինը: Մայիսի  27-ին նրան բերել են դատարան: Եվ ժանրի բոլոր օրենքների համաձայն, պետք է կալանքի առնեին: Բայց անսպասելիորեն բաց են թողել` տնային կալանք տալով:  Հաբիբովը հարաբերական ազտությունը բառացիորեն գնել  է` որպես գրավ երեք մլն ռուբլի վճարելով: Սեպտեմբերի   23-ին տեղի է ունեցել երկրորդ նիստը: Գուլիի ծնողները հույս ունեին, որ Հաբիբովին ամեն դեպքում կուղարկեն հատուկ քննչական մեկուսարան, չէ որ չորս ամսվա ընթացքում նրա գործում բազմաթիվ նոր փաստեր էին ի հայտ եկել: Բայց Ֆեմիդան դարձյալ կանգնել է մեղադրյալի կողմը եւ կես տարով երկարաձգել է նրա տնային կալանքը:
«Երբ դստերս մարմինը հայտնաբերեցին, նրա վրա 32 վնասվածք արձանագրեցին: Հարվածներն այնքան ուժգին էին եղել, որ նրա կոկորդը վնասվել էր, ասես փորձել էին նրան խեղդել… Փորձաքննությունն ապացուցել է, որ Սամիրը նրան ծեծել է այն հինգ օրվա ընթացքում, երբ նրանք ամուսնացած են եղել», -ցավով ասում է Գուլի Սուջայաթի հայրը:  Բոլոր այդ օրերին աղջիկը ոչ մի անգամ չի բողոքել ոչ ծնողներին, ոչ ընկերներին: Ավելի շուտ նա աղջկան վախեցրել է, ենթադրում է սպանվածի հայրը:
Առայժմ չի ապացուցվել Սամիրի եղբոր հանցակցությունը սպանությանը, սակայն հենց նրա մեքենայով են մարմինը տարել Պետրոդվորեցի մոտակայք:
Պարզվել է նաեւ, որ Սամիրն արդեն հինգ տարով ազատազրկված է եղել ավազակության համար: Ոչ մարդասպանը, ոչ նրա ծնողները չեն ցավակցել սպանված աղջկա ընտանիքին:

В Санкт-Петербурге суд отпустил под залог азербайджанца, зверски расправившегося с молодой женой.
Как сообщалось ранее, 34-летний Самир Габибов забил насмерть 23-летнюю Гюльнар Велиеву. Супруги прожили в браке всего неделю.
По сообщению российских СМИ, расправившись с женой, Габибов выбросил тело в лесу. Позже он во всем признался и даже показал, где закопал тело. 27 мая его привезли в суд. И по всем законам жанра, должны были взять под стражу. Но неожиданно отпустили - под домашний арест. Относительную свободу Габибов купил в прямом смысле слова, заплатив за нее залог в три миллиона рублей. 23 сентября состоялось второе заседание. Родители Гули рассчитывали, что Габибова все же отправят в СИЗО, ведь за четыре месяца в его деле появилось много новых фактов. Но Фемида вновь встала на сторону подсудимого и продлила ему домашний арест еще на полгода.
«Когда тело дочери нашли, на нем зафиксировали 32 травмы! Удары были такой силы, что у нее была повреждена гортань, словно он пытался ее задушить…Экспертиза доказала, что Самир избивал ее пять дней из тех семи, что они были женаты», - с болью говорит папа Гули Суджаят. За все эти дни девушка ни разу не пожаловалась ни родителям, ни друзьям. Скорее всего, он ее запугал, предполагает отец убитой.
Пока причастность брата Самира к убийству не доказана, однако именно на его машине тело увезли под Петродворец.
Также выяснилось, что Самир уже сидел в тюрьме пять лет за разбой. Ни убийца, ни его родители не принесли соболезнования семье убитой девушки.