Կառավարությունը ներդրումային նախագծերի հայտեր է ընդունում Հայաստանի խոշորացված համայնքներում: Այս մասին սեպտեմբերի 27-ին Աժ-ում ասել է տարածքային կառավարման ու զարգացման առաջին փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը՝ ներկայացնելով «Ֆինանսական համահարթեցման մասին» օրենքի նախագիծը:
Ծրագրերի հայտեր են ներկայացվում արդեն երեք խոշորացված համայնքներում՝ Թումանյան (Լոռվա մարզ), Դիլիջան (Տավուշի մարզ), Տաթեւ (Սյունիքի մարզ): Բոլոր երեք համայնքներում հայտարարված են Տարածքային զարգացման հիմնադրամի (Սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի իրավահաջորդի, որը գործում էր Համաշխարհային բանկի վարկային միջոցներով) տենդերներ: Հիմա Հիմնադրամը յուրացնում է DPO-3 վարկային ծրագիրը: «Խոշորացված համայնքներում կբարձրանան ֆինանսավորման պահանջները, բայց ենթակառուցվածքների կամ սոցիալական ծառայությունների զարգացման ծրագրերը ազդեցություն կունենան արդեն ոչ թե 1 գյուղի կամ քաղաքի, այլ մի քանիսի վրա»- պարզաբանել է փոխնախարարը:
Թումանյանը, Դիլիջանը ու Տաթեւը միավորվել են 2016-ի փետրվարին լոկալ հանրաքվեների արդյունքներով: Մեկ համայնքում միավորվել է մի քանի գյուղ (առաջին 2 դեպքերում՝ քաղաքի՝ նախկին խորհրդային շրջկենտրոնի շուրջ):
Թումանյանն ու Տաթեւը 200-ական մլն դրամ դրամաշնորհային միջոցներ կստանան (մոտ 420 հազար դոլար), իսկ Դիլիջանը՝ 800 մլն ( հաշվի առնելով, որ այնտեղ բնակչությունը համեմատաբար շատ է):

Правительство собирает инвестиционные проекты в укрупнённых общинах Армении. Об этом заявил 27 сентября в Национальном Собрании первый замминистра территориального управления и развития Ваче Тертерян, представляя на внеочередном заседании парламента проект закона «О финансовом выравнивании».
Заявки на программы принимаются в трех уже укрупнённых общинах – Туманян (Лорийской области), Дилижан (Тавушской), Татев (Сюникской). Во всех трёх объявлены тендеры Фонда территориального развития (преемника Фонда социальных инвестиций, действовавшего на кредитные средства Всемирного банка). Сейчас Фонд осваивает кредитную программу DPO-3. «В укрупнённых общинах повысятся потребности финансирования, но программы развития инфраструктур или социальных услуг окажут эффект уже не на 1 село или город, а на несколько», - пояснил замминистра.
Туманян, Дилижан и Татев объединились по итогам локальных референдумов в феврале 2016 года. В один муниципалитет объединились несколько сёл (в первых 2 случаях – вокруг города, бывшего советского райцентра).
Туманян и Татев получат по 200 млн. драмов грантовых средств (около $420 тыс.), а Дилижан – 800 млн. (учитывая, что населения там сравнительно больше).