Պետական բյուջեից առաջին հերթին դոտացիաներ կստանան հեռավոր բարձրլեռնային գյուղերը: «Ֆինանսական հավասարեցման մասին» օրենքի նոր խմբագրմամբ օրինագիծը սեպտեմբերի 28-ին ԱԺ-ն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ՝ 77 կողմ, 7 դեմ եւ 17 ձեռնպահ ձայներով, հայտնում է NEWS.am-ի թղթակիցը:
Օրինագիծը հին խմբագրմամբ ընդունվել էր 1998 թվականին, որի հիմքում ընկած էր միայն 2 սկզբունք՝ բնակչության թիվը եւ համայնքի եկամտային հնարավորությունները (խոսքը միայն տեղական հարկերի մասին էր՝ հողի եւ եկամտահարկի): Նոր օրինագծով առաջարկվում է ավելի ընդարձակ սանդղակ՝ բնակավայրի բարձրությունը, սահմանամերձ լինելը, համյանքների միջեւ հեռավորությունները (դա հատկապես վերաբերում է խոշորացված նոր համայնքներին), Երեւանից եւ մարզկենտրոնից հեռավորությունը:

Дотации из госбюджета будут получать, в первую очередь, далёкие высокогорные сёла. Проект соответствующего закона «О финансовом выравнивании» в новой редакции 28 сентября принят Национальным Собранием в 1-ом чтении 77 голосами «за», при 7 «против» и 17 воздержавшихся, передает парламентский корреспондент Новости Армении – NEWS.am.
Старая редакция закона была принята в 1998 году, но в её основе лежало только 2 принципа – численности населения и доходных возможностей общины (речь идёт только о местных налогах – на землю и доход). Новый законопроект предлагает более подробную шкалу: высота расположения населённого пункта, близость к границе, расстояния внутри общины (особенно это касается новых укрупняемых общин), удалённость от Еревана и областного центра.