2017 թվականից շահութհարկի կանխավճարները հնարավոր է վճարել  ավելի մեղմ ռեժիմով: Այս մասին սեպտեմբերի 28-ին հայտարարել է ՊԵԿ պետի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը՝ խորհրդարանում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով  Հարկային օրենսգրքի օրինագիծը:
Ներկայիս համակարգի համաձայն՝ ընթացիկ տարում ձեռնարկատերը պետք է մուծի շահույթի այն գումարի 75 տոկոսից ոչ պակաս, որը վճարել է անցյալ տարի: «Սակայն չի կարելի բացառել, որ ձեռնարկության շահութաբերությունը կտրուկ նվազել է, եւ այն այդքան գումար պարզապես չի կարող վճարել: Այդ պատճառով այլընտրանք ենք առաջարկում: Բավական է հարկային ծառայությանը էլեկտրոնային դիմում ներկայացնել եւ անցնել կանխավճարման, որոնք կապված են ընթացիկ շրջանառության հետ: Բիզնեսի օգտին այս միջացառումը  ուժի մեջ կմտնի Հարկային օրենսգրքի հիմնական տեքստից ավելի վաղ՝ 2017 թվականին, այլ ոչ թե 2018-ին»,- նշել է Միրումյանը:

С 2017 года предоплаты по налогу на прибыль можно будет платить в более мягком режиме. Об этом заявил 28 сентября замначальника Комитета госдоходов Армении Вахтанг Мирумян, представляя в парламенте проект Налогового кодекса для обсуждения во 2-ом чтении.
По нынешней системе, в текущем году предприниматель должен вносить не менее 75% той суммы налога на прибыль, что заплатил в прошлом году. «Но нельзя исключать, что прибыльность у предприятия резко снизилась, и внести столько денег ему просто неоткуда. Поэтому мы предлагаем альтернативу. Достаточно подать электронное заявление в налоговую службу и перейти на предоплаты, привязанные к текущему обороту. Эта мера в пользу бизнеса войдёт в силу раньше основного текста Налогового кодекса – с 2017 года, а не с 2018», - отметил  Мирумян.