Գերմանիայի մզկիթներն ու մուսուլմանական կազմակերպությունները ավելի հաճախ են հարձակումների թիրախ դառնում, հայտնում է Sueddeutsche Zeitung-ը ՝վկայակոչելով ոստիկանության վերջին վիճտվյալները: Հարձակումների մեծ մասը, ըստ հաշվետվության, տեղի է ունենում Գերմանիայի արեւմտյան հողերում, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ երկրի արեւելքում ավելի քիչ մուսուլմաններ են բնակվում: Դեպքերի միայն փոքր մասն է հանրային արձագանք ստանում,նշում է պարբերականը:
Սեպտեմբերի 26-ին Դրեզդենում մզկիթի մոտ որոտացած պայթյուններից բացի ոչ այդքան վաղուց  եւս երկու դեպք է եղել: Այս տարվա փետրվարին Լեյպցիգում կառուցվող մզկիթի մոտ  խոզի լեշ էին գցել, որը իսլամում կեղտոտ կենդանի է համարվում: Դարձյալ փետրվարին անհայտ անձինք այրիչ հեղուկով շիշ էին նետել Նոյնկիրհեն քաղաքում մզկիթի բակ, ասվում է հոդվածում: Ոստիկանությունը եզրակացրել է, որ երկու դեպքերում էլ չարագործներին առաջնորդվել են այլատյացությամբ:
Ապրիլից հունիս ժամանակահատվածում Գերմանիայում  քաղաքական դրդապատճառներով 14 հարձակում է կատարվել, որոնց թիրախը մզկիթներն են եղել:

Мечети и мусульманские организации в Германии все чаще становятся объектами нападений, сообщает Sueddeutsche Zeitung со ссылкой на последние статистические данные полиции. Большая часть нападений, согласно отчету, происходит в западных землях Германии, что связано с тем, что на востоке страны проживает меньше мусульман. Лишь немногие инциденты обретают огласку, отмечает издание, передает Инопресса
Так, помимо взрывов возле мечети в Дрездене 26 сентября, не так давно произошли еще два инцидента. В феврале текущего года на площадку строящейся мечети в Лейпциге был подброшен труп свиньи, считающейся в исламе грязным животным. Во втором случае, также в феврале, неизвестные бросили бутылку с зажигательной смесью во двор мечети в городе Нойнкирхен в федеральной земле Саарланд, говорится в статье. Полиция посчитала, что в обоих случаях нападавшие действовали из ксенофобских побуждений.
Как следует из ответа правительства ФРГ на запрос партии «Левые», с апреля по июнь в Германии было совершено 14 политически мотивированных преступлений, целью которых становились мечети.