Ղրղզստանում ազատազրկման երկարատեւ ժամկետների են դատապարտվել ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» խմբավորման անդամները, որոնք երկրի հարավում սպանություններ էին նախապատրաստել, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Օշյան քաղաքային դատարանը վճիռ է կայացրել ԻԼԻՊ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության չորս անդամի նկատմամբ, որոնք ձերբակալվել են Ղրղզստանի Հանրապետության ԱԱՊԿ-ի կողմից, նրանց մեղադրանք էր ներկայացվել անօրինական զինված խմբավորումների անդամակցելու, ավազակության, ահաբեկչության ֆինանսավորման համար:   Մասնավորապես, քաղաքացի Խ.Ա.-ն,   1995 թվականին ծնված, դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման, քաղաքացուհի Ռ.Ա.-ն,   1989 թվականին ծնված, տասը տարվա ազատազրկման է դատապարտվել», — ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ղրղզստանի ազգային անվտանգության պետական կոմիտեից հայտնել են, որ դատարանը Ուզբեկստանի 1994 թվականին ծնված եւս երկու քաղաքացու դատապարտել է 17 եւ 18 տարվա ազատազրկման` պատիժը խստացված ռեժիմի գաղութում կրելով:
Հատուկ ծառայությունից պարզաբանել են, որ տվյալ ահաբեկչական խումբը ձեւավորվել է WhatsApp եւ «Օդնոկլասնիկի» սոցցանցերի միջոցով:

ISIS members responsible for masterminding murders in the south of the country were sentenced to long prison terms in Kyrgyzstan, RIA Novosti reported.
The statement said that Osh City Court handed down a decision concerning four members of terrorist organization ISIL detained by Kyrgyz security service in March. They were accused of involvement in illegal armed groups, terrorism financing.
In particular, one of the suspects born in 1995 was sentenced to 16 years of imprisonment, another born in 1989 was  sentenced to ten years.
According to the State Committee of National Security of Kyrgyzstan, the court also sentenced two citizens of Uzbekistan born in 1994 to 17 and 18 years of imprisonment.
The intelligence agency explained that this terrorist group has been created by means of social networks WhatsApp and "Odnoklassniki".