Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության համալսարանի ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանին:
Ողջունելով հյուրին մեր երկրում՝ Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ մեծ հպարտություն է, որ բարեկամ Ուրուգվայի կարեւորագույն կրթական հաստատություններից մեկը ղեկավարում է մեր հայրենակիցը, ով նաեւ իր տեսանելի ավանդն է ներդրել այդ երկրի կրթական համակարգի զարգացման գործում եւ մեծ հարգանք է վայելում Ուրուգվայում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել կրթության ոլորտում հայ-ուրուգվայական համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորությունների եւ հեռանկարի մասին: Խոսելով Ռոբերտո Մարկարյանի այցի շրջանակներում Երեւանի պետական համալսարանի եւ Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության համալսարանի միջեւ հոկտեմբերի 3-ին ստորագրվելիք համագործակցության համաձայնագրի մասին՝ ՀՀ Նախագահը եւ Ուրուգվայի Արեւելյան համալսարանի ռեկտորը երկուստեք կարեւորել են Հայաստանի եւ Ուրուգվայի միջեւ կրթական ոլորտում ձեւավորվող արդյունավետ համագործակցությունը, հույս հայտնելով, որ այն խթան կհանդիսանա երկու երկրների կրթական համակարգերի հետագա փոխգործակցության եւ փոխանակման ծրագրերի համար:
Անդրադառնալով փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա հիմնված հայ-ուրուգվայական բարեկամական հարաբերություններին՝ զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ միջպետական կապերի սերտացման եւ երկու երկրների միջեւ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցության ակտիվացման գործում մեծապես կարեւոր է Ուրուգվայի հայ համայնքի դերը:
Նախագահը ջերմությամբ է հիշել 2014թ. հուլիսին Ուրուգվայ կատարած իր այցը եւ երկրի բարձր ղեկավարության հետ ունեցած հանդիպումներն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը երախտագիտությամբ է հիշում եւ բարձր է գնահատում Ուրուգվայի կողմից ավելի քան 50 տարի առաջ Հայոց ցեղասպանությունն առաջինը ճանաչելու փաստը եւ շնորհակալություն է հայտնել Ուրուգվայի կառավարությանն ու ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը Ուրուգվայում պետական մակարդակով նշելու համար:
Ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանը նշել է, թե հետաքրքրված է նաեւ Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում շախմատի դասավանդման մեթոդով եւ ցանկություն ունի հայկական փորձը կիրառել Ուրուգվայի դպրոցներում, որի նպատակով վաղը Ծաղկաձորում կայանալիք միջազգային կոնֆերանսի շրջանակներում հանդիպում է ունենալու հայ շախմատիստների հետ:
ՀՀ Նախագահը եւ ռեկտոր Ռոբերտո Մարկարյանը մտքեր են փոխանակել նաեւ համահայկական նշանակություն ունեցող հարցերի շուրջ:

YEREVAN. - President of Armenia Serzh Sargsyan on Friday received the Rector of the University of the Uruguay Republic, Roberto Markarián.
Welcoming the guest, the President noted that it is a pride to have an Armenian as a head of one of the most important educational institutions of Uruguay, who has also made his significant contribution to the education system development of that country and is respected in Uruguay.
At the meeting, the interlocutors exchanged ideas on the opportunities of and prospects for the Armenian-Uruguayan cooperation development in the area of education.
Touching on the cooperation agreement to be signed between the Yerevan State University (YSU) and University of the Republic in the framework of Mr Markarián's visit on October 3, the Armenian President and the Rector both attached importance to the productive cooperation formed between Armenia and Uruguay in the area of education. They also expressed hope that this will foster the further cooperation and exchange programs between the educational systems of both countries.
Referring to the friendly Armenian-Uruguayan tiess, the interlocutors underscored the importance of the Armenian community of Uruguay in terms of strengthening the interstate ties and cooperation in the areas of mutual interest to both states.
The President recalled with pleasure his visit to Uruguay in 2014, as well as the agreements reached at the meetings with the top leadership of the country.
Sargsyan stressed that the Armenian people remember with gratitude and highly appreciate the fact that Uruguay was the first to recognize the Armenian Genocide over 50 years ago. He also thanked the Government of Uruguay and its people for marking the 100th anniversary of the Armenian Genocide at a state level.
For his part, Rector Roberto Markarián noted that he is interested in the chess teaching methodology in Armenian schools. He expressed a wish to apply the Armenian experience in Uruguayan schools, for which purpose he will meet with the Armenian chess players on the sidelines of the international conference to be held in Tasghkadzor Saturday.
Apart from this, the Armenian President and Rector Roberto Markarián exchanged ideas on the issues of pan-Armenian significance.