WikiLeaks-ի հրապարակած՝ Բիլ Քլինթոնի հիմնադրամի աշխատակիցների նամակագրությունը, որից պարզ է դառնում, որ Կատարի կառավարությունը ԱՄՆ նախկին նախագահին առաջարկել է 1 մլն դոլար նվիրել, կարող է նման բացահայտումների միայն այսբերգի գագաթը լինել, հայտնում է Fox News հեռուստաալիքը:
«Կատարը ցանկանում է Նյու Յորքում 5 րոպեով հանդիպել Ուիլյամ Ջեֆերսոն Քլինթոնի (WJC) հետ, որպեսզի նրան հանձնի 1 մլն դոլարի անդորրագիրը, որը Կատարը խոստացել էր նվիրել 2011-ին նրա ծննդյան օրվա կապակցությամբ»,- ասված է հիմնադրամի արտաքին կապերի բաժնի տնօրեն Ամի Դեսաիի նամակագրության մեջ: WikiLeaks-ի տեղեկություններով՝ նամակը գրվել է 2012 թվականին եւ ուղղված է եղել հիմնադրամի բարձրաստիճան աշխատակիցներին:

The correspondence of Bill Clinton Fund released by WikiLeaks, which revels the offer of the government of Qatar to donate $ 1 million to the former US President, can be the “top” of such disclosures, reports the Fox News Channel.  " [Qatar] Would like to see WJC ‘for five minutes’ in NYC, to present $1 million check that Qatar promised for WJC’s birthday in 2011," said the head of foreign affairs’ department of the Fund Ami Desai. As WikiLeaks informs, the correspondence is dated to 2012 and was directed to senior staff members of the Fund.
According to the author of Clinton Cash Peter Schweizer , the biggest questions from critics about the Clinton Foundation Fund have been confirmed, and people are not exaggerating when saying that they were trading services. Schweizer noted that there is a "huge difference" between the internal documents of the transfer to Clinton’s Foundation and public information.